Yeniden sendikal hak ve özgürlükler paneli

endikamız tarafından Çerkezköy’de düzenlenen panelde 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi ele alındı

Sendikamız tarafından önceden planlanan “Yeniden Sendikal Hak ve Özgürlükler Paneli” 15 Haziran’da Çerkezköy’de yapıldı.

Sendikamızın Genel Başkanı Rıdvan Budak ve CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer’ın konuşmacı olduğu panel Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi‘nde gerçekleştirildi.
Sunuculuğunu Genel Başkan Danışmanımız Ergün İşeri‘nin yaptığı panel, DİSK tarafından hazırlanan 15-16 Haziran belgeselinin gösterimi ile başladı.
Panelin açılış konuşmasını Çerkezköy Bölge TemsilcimizCelal Aslan yaptı. Aslan konuşmasında işçilerin karşılaştıkları sorunlara değindiği konuşmasında son dönemde gelişen olayları hatırlatarak; “İnsanların inançlarına ve düşüncelerine ipotek koyan bir iktidarın demokrasi ile bir bağının olmadığı açıktır. Bu Gezi Parkı’nı korumaya çalışanlara yapılanlarla iyice açığa çıkmıştır” dedi.
 
Celal Aslan, uzun yıllardır sermaye ile işçiler arasında mücadele olduğuna değindi ve iktidarların aldıkları kararlarla işçiler ekmeğini küçülttüğünü, haksızlığa karşı direnme yollarını kapattığını söyledi.
Aslan’ın konuşmasından sonra Tekirdağ MilletvekiliDr. Candan Yüceer kürsüye çıktı. İş sağlığı ve güvenliği alanında ülkemizdeki sorunlara geniş şekilde değinen ve TBMM’deki çalışmaları anlatan Yüceer şu çarpıcı verileri dile getirdi:
 
“ILO verilerine göre Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada. Geçtiğimiz yıl 861 işçi ve emekçi iş cinayetlerine kurban gitmiştir. İktidar Elbistan’da 2 yıl önce ölen 9 işçinin bedenlerini hala toprak altından çıkarmamıştır.”
 
Candan Yüceer Başbakan’ın Türkiye’nin ekonomisi en iyi 16. ülke olduk övünmesini hatırlatarak, “Ne kadar zengin ülke olursanız olun, siz bu kazancı insanlara harcamıyorsanız, insani gelişmişliği artıramıyorsanız, eşitsizliği gideremiyorsanız, övündüğünüz kazancın ve zenginliği bir kıymeti yoktur” dedi.
 
Panelde son olarak Genel Başkanımız Rıdvan Budak konuştu. Budak konuşmasında satır başlarıyla şu konulara değindi;
 
  • Normal bir ülkede normal insanlar olarak yaşamak istiyoruz.
  • Bilmeliyiz ki yaşadığımız dünyadaki kavgaların nedeni paylaşımdır. Bugün Türkiye’de yaşanan kavganın sebebi de paylaşımdan kaynaklanmaktadır.
  • Dünyanın bütün ekonomik gücünü 150 şirket ele geçirdi, bunların 50 tanesi banka ve finans kurumlarıdır.
  • Türkiye’de üretimin yüzde 95 oranında küçük ve orta boy işletmelerde yapıldığı görüyoruz. Bu firmalar 150 şirketin taşeronu olmuş durumdadır.
  • 12 Eylül öncesinde 4 milyon çalışanın 2 milyon 600 bini sendikalıydı. 12 Eylül ile birlikte örgütlü gücümüz zayıfladı. Bu zayıflama Türkiye sendikal hareketini güçsüz hale getirmiştir. Buna aşmak zorundayız.
  • 12 Eylül’ün getirdiği yasalar değişmedi, bütün tedbirler sendikalaşmanın olmaması üzerine kuruluyor.
  • Ortada adaletsiz bir düzen var, CHP 1973’ten başlayarak bu adaletsizliği değiştirmeyi hedefleyen bir politika izledi. O nedenle, yüzde 40’ın üzerinde oy aldı. Bugün de CHP bu düzeni sarsmalı, adaletsizlikleri anlatmalıdır.
  • İktidar, her yeri binaya çevirmek istiyor. Çünkü oradan besleniyor. Taksim Gezi parkı olayının başlangıcı da odur. Orayı da betonlaştırmak istediler. İnsanlar parkına sahip çıktı. İktidar polis şiddetiyle halkı, çocuğu siyasetle ilgisi bile olmayan gençleri susturmaya, sindirmeye çalıştı.
  • Bunlara seyirci kalamayız, demokrasiye, özgürlüklere, çevreye, ülkeye sahip çıkmalıyız.
 
Panele çeşitli işyerlerinden üyelerimizin yanı sıra, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, TKP Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu üyeleri çok sayıda demokratik kitle örgütü başkan ve temsilcileri katıldı.
disk-panel-2 disk-panel-3 disk-panel-4 iktidarlarin-kararlari-bizim-ekmegimizi-kucultuyor-buyuk