Yatsan’da suç duyurusu

İzmir Torbalı’daki Yatsan fabrikasında işçilerin bilgisi dışında e-devlet şifrelerinin alınarak başka bir sendikaya üye yapılmaları üzerine sendikamız delilleriyle birlikte 20 Şubat 2014 günü Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Daha önce İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığımız suç duyurusunun da Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmiş olduğu ve iki başvurunun ortak şekilde ele alınacağı bilgisi verildi.

Çok sayıda Yatsan işçisi kendilerinin e-devlet şifrelerinin nasıl alındığını, bunu nasıl fark ettiklerini, kendilerine sonradan verilen şifrelerin yanlış çıktığını vb. izah ettikleri dilekçeler hazırlayarak savcılığa ilettiler.

E-devlet şifresinin usulsüz kullanımının yanı sıra sendikal baskı yapıldığına da suç duyurusunda yer verildi. Sendikamıza üye olmak için haberleri dışında üye yapıldıkları diğer sendikadan istifa etmeleri üzerine bundan “haberdar olan” işveren vekillerinin kendilerine baskı yaptıklarını, ayrıca firma içinde ustaların diğer sendikaya üye olmaları için baskı yaptığını da işçiler yazılı olarak beyan ettiler ve ilgili delilleri sundular.

Sendikamızın İş Teftiş Kurulu’na yaptığı şikayet üzerine fabrikada müfettiş incelemesi de yapılmaktadır.

Yatsan işçileri sendikal tercihlerine saygı gösterilmesi ve sendikamızda örgütlenmek için Ocak ayı içerisinde 15 gün süresince direniş gerçekleştirmişler ve taleplerini net şekilde ortaya koymuşlardır. 5 Şubat günü Genel Başkanımız Rıdvan Budak’ın işverenle görüşmesinin ardından işçilere sürece dair bilgi verilmiş ve sendikal baskının son bulması karşılığında örgütlenme çalışmalarının işyeri dışında yapılması kararı verilmişti.