Yatsan işçisi kararlı

İzmir Torbalı’daki Yatsan fabrikası işçileri sendikamızda örgütlenme çalışmalarını kararlılıkla sürdürmekteler.

E-devlet şifrelerinin kendilerinden habersiz ve yasalara aykırı şekilde alınarak istemedikleri bir sendikaya üye yapıldıklarını öğrenmeleri üzerine Ocak-Şubat ayları içinde direniş gerçekleştiren Yatsan işçileri ve sendikamız hem örgütlenme çalışmasını sürdürüyor hem de yasal süreci takip ediyor.

Bu kapsamda e-devlet şifrelerinin usulsüz alınmasına dair sendikamızın başlattığı yasal süreç kapsamında Savcılık soruşturması sürmektedir. Yatsan işçilerinin ve işveren vekillerinin konuyla ilgili ifadeleri alınmakta ve deliller incelenmektedir. E-devlet şifrelerini usulsüz veren Torbalı Postane Müdür hakkında da yasal soruşturma süreci başlamıştır. Ayrıca İş Teftiş Kurulu da soruşturmasını sürdürmektedir.

23 Mart günü bir araya gelen işyeri komitesi ise üyelik çalışmasının geliştirilmesine dair kararlar almış ve mücadele kararlılıklarını dile getirmişlerdir. Bu kapsamda sendikamızın Yatsan işçilerine yönelik hazırladığı broşürün dağıtımı da planlanmıştır ve broşürler 24 ve 25 Mart tarihlerinde dağıtılmış, ilgiyle karşılanmıştır.

İndir (PDF, 788KB)