ULUSLARARASI EMEK ÖRGÜTLERİNDEN DAYANIŞMA MESAJLARI

IndustriALL Global Union, IndustriALL European Trade Union, ITUC ve ETUC yayınladıkları mesajlarla saldırıyı kınadı

Hükümetten soruşturmanın bağımsız ve şeffaf bir şekilde yapılması talep edildi.

Sendikamızın üyesi olduğu Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (IndustriALL Global Union) Genel Sekreteri Jyrki Raina ve Avrupa Sanayi İşçileri Sendikası (IndustriALL European Trade Union) Genel Sekreteri Ulrich Eckelmann yaşanan bu katliam üzerine Başbakan Davutoğlu’na ortak bir mektup gönderdi.

Mektupta barış mitingi ve yürüyüşünün iş, barış ve demokrasi talebiyle düzenlendiği, acı içinde ve yoksul halkın, kamu emekçilerinin ve işsiz milyonlara ses olmak istendiği hatırlatıldı.
Her iki genel sekreter, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “bu terörist saldırının bağımsız ve tümüyle açık bir şekilde soruşturulması” talebini ilettiler.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’ya da bir ortak mektup gönderen her iki genel sekreter, yapılan bu vahşi saldırıyı kınadıklarını, saldırı kurbanları için üzüntülerini ilettiklerini ve onları anmak için yapılan etkinlikleri tümüyle desteklediklerini ifade ettiler.

Küresel Sanayi İşçileri Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ise yaptığı açıklamada; Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı olduğunu vurguladı. Özkan, “1 Mayıs 1977’deki acı hatıralarımız hala hafızalarımızda iken bu Türkiye’deki işçiler ve sendikalar için yeni bir travma olmuştur. Fakat bizler demokrasi, insan hakları ve barış taleplerimizden asla vazgeçmeyeceğiz dedi.

Konfederasyonumuz DİSK’in üyesi olduğu Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) adına Genel Sekreter Sharan Burrow bir açıklama yaptı.

Sao Paolo’daki ITUC Genel Kurulu’nda konuşan Burrow, bu saldırının amacının barışsever sıradan insanların susturulması ve toplumun korkutulması olduğunu belirtti. Korkusuzca ve kararlılıkla barış, demokrasi ve haklar için mücadele yolunda yürüyen Türkiye’deki üyelerine tam destek sunduklarını söyleyen Borrow, saldırı ve sonrasındaki tüm koşulları içerecek şekilde, bağımsız ve şeffaf bir soruşturma talep ettiklerini dile getirdi.

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreteri Luca Visentini ise yaptığı açıklamada, soğukkanlı bir cinayet olarak tanımladığı saldırının sendikalara ve barışa karşı yapıldığına değinerek şunları belirtti:

“Sendikalar tarihleri boyunca emekçileri ayakta tutabilmek için fiziksel, sözlü ve yasal saldırılara karşı karşılaşmıştır. Bugünkü saldırılar kanlı ve korkunç bir hal almıştır. Fakat sendikaları yıldıramayacaklar ve bizler emekçilerin taleplerini temsil etmeye devam edeceğiz. Bütün sendikalar DİSK ve KESK’LE birliktedir.”