Türkler’i mezarı başında andık

Konfederasyonumuz DİSK’in kurucu Genel Başkanı ve T. Maden-İş Genel BaşkanıKemal Türkler, katledilişinin 37. Yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Kemal Türkler, 22 Temmuz 1980 tarihinde evinin önünde silahlı saldırıya uğramış ve olay yerinde yaşamını yitirmişti. Aynı saldırıda koruma polisi de yaralanmıştı. Bu saldırının tüm failleri ve planlayıcıları ise bugüne kadar adalet önüne çıkarılamadı.

22 Temmuz 2017, Cumartesi günü Topkapı Mezarlığında yapılan törene, DİSK Genel Başkanı Kani Beko başta olmak üzere DİSK üyesi sendikaların başkan ve yöneticileri, Türkler ailesi, T. Maden-İş sendikasının eski yönetici ve uzmanları, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Yoğun katılımın gözlendiği törende ana giriş kapısından Türkler’in mezarına kadar bir yürüyüş yapıldı. Ardından anma konuşmaları gerçekleştirildi. Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan, uzun soluklu bir adalet mücadelesi verdiklerini ve bunu sürdürmeye kararlı olduklarını belirtti.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise konuşmasında 37 yıllık adalet arayışımız sürecek dedi.

Törenin son konuşmasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Beko, baskılara ve yasaklara karşı omuz omuza vermek gerektiğine değindi.

Konuşmaların ardında Kemal Türkler’in mezarına karanfiller bırakıldı.