Türkiye’nin her yeri 1 Mayıs coşkusu yaşadı

1 Mayıs işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününde, Türkiye’nin bütün alanları, işçilerler, gençllerle, emeklilerle doldu. taştı. 1Mayıs (Taksim) alanında 1 milyona yakın bir kitle bir araya geldi.

Konfederasyonumuz DİSK ve diğer emek örgütleri, meslek birliklerinin ortak düzenlediği 1 Mayıs yürüyüş ve mitinglerinin en büyüğü İstanbul’da gerçekleştirildi.

DİSK’in “1 milyon kişiyle Taksim’deyiz” hedefi, tam anlamıyla hayata geçirildi. Gün boyu, 1 Mayıs alanı defalarca doldu, taştı.

Saatler süren miting ve konser sırasında alanın tamamı ve alana açılan tüm yollar hiç boşalmadı.

Konfederasyonumuzun aldığı karar doğrultusunda sadece Marmara Bölgesindeki işyerlerinden işçilerin katılımıyla bile DİSK görkemli bir kortej oluşturdu.

Sendikamızın Bursa ve Edirne Şubelerinden, Çerkezköy temsilciliğinden yoğun katılım oldu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren, Genel Yönetim Kurulu üyelerimizin ve şube başkanlarımızın denetiminde üyelerimiz önlüklerini giyerek, bayraklarını alarak Tekstil İşçileri Sendikası yürüyüş kortejini oluşturdu.

Şişli’den başlayarak, sloganlarla, şarkılarla, türkülerle Taksim’e kadar yürüyüdün. İnanılmaz bir insan seli, DİSK üyesi sendikaların düzenli kortejleri, bayrak seli olarak aktı.

Önce konfederasyonların ve meslek birliklerinin başkanları, Kazancı Yokuşuna, 1 Mayıs 1977’de hayatlarını yitiren emekçiler için karanfil bıraktı. Ardından Cumhuriyet Anıtına çelenk konuldu. Burada Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu kısa bir açıklama yaptı.

Miting, 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtseven’in açış konuşmasıyla başladı.

Yurtseven, herkesi 1977, 1989 ve 1996 yıllarında 1 Mayıs’a katılan ve yaşamlarını yitiren işçiler anısına 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Daha sonra kürsüye gelen sanatçı Orhan Alkaya, tek tek 1 Mayıs şehitlerimizin adlarını okudu, her ismin ardından yüzbinlerin “burada” diye haykıran sesleri yankılandı.

Ruhi Su Dostlar Korosu sahnede yerine aldıktan sonra 1 Mayıs Marşı hep birlikte söylendi.

1 Mayısın çağrıcı kuruluşları olan DİSK, Türk-İş, Hak-İş, KESK, Memursen, TMMOB, TTB adına hazırlanan ortak bildiri, Casper’da çalışırken Birleşik Metal-İş üyesi oldukları için işten çıkarılan bir erkek ve bir kadın işçi tarafından okundu.

1 Mayıs’a katılan tüm siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri adına da bir bildiri okundu. Ortak bildirinin Kürtçe olarak okunması ile konuşmalar bölümü tamamlandı.

Mitingin konuşmalar bölümünden sonra, Grup Yorum, Kardeş Türküler ve Agire Jiyan grupları bütün bir alanı bayram yerine çeviren bir konser verdiler.

Son olarak sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçilerin temsilcileri kürsüye çıktı, 1 Mayıs alanını selamladı.

Mitingin sona erdiğinin ilan edilmesine rağmen uzun süre, katılımcılar alandan ayrılmadı, davullar eşliğinde halaylara devam edildi.

1 Mayısa gelen her yaştan, her bölgeden, her kesimden yüzbirlerin yüzleri yaşadıkları bu mutluluğu yansıtmaktaydı.

Türkiye tarihinin en büyük 1 Mayıs, tüm emekçilerin ve emekçi dostlarının, solun ortak çabası ve mücadelesi ile kazanılmış oldu.