Türkiye’de toplu sözleşme ve fırsat eşitliği semineri

İtalyan sendikalarının desteklediği bir proje kapsamında kapsamında DİSK ve Türk-İş üyesi sendikalar bir araya geldi.

İtalyan CISL’ın bünyesinde yer alan ISCOS’un desteği ve “Türkiye-AB Sendikalar Koordinasyon Komisyonu’nun eşgüdümünde gerçekleştirilen eğitim programı tamamlandı.

“Yerel/şirket düzeyinde Türkiye’de toplu pazarlık ve fırsat eşitliği” programı 4-5 Ekim 2012 tarihleri arasında Ankara’da yapılan kapanış toplantısıyla sonuçlandırıldı.

Proje, ISCOS ile Türkiye yerel muhatabı olan Ulusal Uyum Komisyonu (CNI) ve işkolunun DİSK üyesi Tekstil-İş ve Sosyal İş; Türk-İş üyesi Basisen ve Koop-İş sendikalarından kadın işçilerinin katılımı ile Avrupa düzeyinde Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun (ETUC) ajansı olan Sosyal Kalkınma Ajansı (SDA), Uni Europa, Fiba, Fecoht, CCOO ve SINDNOVA-CISL işbirliği ile koordinasyonu ISCOS-CISL dessteğiyle gerçekleştirildi.

Projede yer alan Avrupa’lı ve Türkiye’li uzman ve eğitimciler ile katılımcı sendikaların eğitim uzmanlarının kolektif çalışması, işbölümü ve çabası ile çalışmaların sorunsuz yürütülmesi ve tamamlanması sağlandı.

Kapanış toplantısına Sendikamızı temsilen VF Ege’den Şube Sekreterimiz Şadiye Kiracıoğlu, İşyeri Baştemsilcimiz Meryem Yanık, İşyeri Temsilcimiz Hicran Özen ve üyemiz Selma Boğan katıldı. Tekstil sektörünün gelişimi ve işyerinde kadın haklarına ilişkin gelişmeler üzerine raporlar sunuldu.

Genel Yönetim Kurulu üyemiz Mustafa Ali Utku ise toplantının açılışında bir teşekkür konuşması yaptı.