TEKNİK İPLİKTE İŞYERİ TEMSİLCİMİZE SİLAHLA TEHDİT

Sendikamızın örgütlenip, Bakanlığın toplu iş sözleşmesi yetkisi verdiği bir işyeri olan Teknik İplik Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti.’nde inanılmaz bir olay meydana geldi.

Teknik İplikte toplu sözleşme görüşmeleri başlamış, parasal hükümlerin dışında hemen tüm maddelerde anlaşmaya varılmıştı.

Ancak iş parasal hükümlere geldiğinde işveren görüşmelerden çekildi, arabulucu görüşmelerinde bir sonuç alınamadı.

Yasa gereği Sendikamız tarafından grev kararı alındı ve işyerinde ilan edildi.

Ancak bu hukuki işleyiş içinde anlaşılmaz ve kabul edilemez bir davranışla karşılaşıldı. İşletme ortaklardan Hasan Ateş işyeri baştemsilcimizi odasına çağırarak sendikadan istifa etmesini istedi.

İşveren kendi cep telefonundan baştemcimizin ailesinin resmini gösterdikten sonra, tabancasını çıkarıp temsilcimizi tehdit etti.

Olayın şokunu atlatan baştemcimiz, sendikamızın Genel Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Yöneticilerimiz ve baştemcimiz gece hızla kolluk kuvvetlerine şikayetini bildirdi.

İşveren kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alındı, ifadesini verdikten bir süre sonra serbest bırakıldı.

En temel haklarının kullanan, yasaların güvencesinde olduğunu düşünen işçiler, yaşanan bu olay karşısında büyük şaşkınlık yaşadı. Konu artık adli makamların incelemesi altında.

Yaşanan bu akıl almaz olaya hemen müdahale eden Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz Mehmet Ali Başak ve Savaş Testici ile temsilcilerimiz.

Basın mensuplarının yaşanan bu olayı haber alması üzerine, bir açıklama yapan Genel Yönetim Kurulu üyemiz şunları belirtti;

“Üç patrondan biri olan Hasan Ateş işyeri baştemsilcimizi ve ailesini ölümle tehdit ediyor. Temsilcimiz ile birlikte şikayette bulunduk. Jandarma da Hasan Ateş’i gözaltına aldı. Patronların keyfi ve hukuk tanımaz tutumunun açıktan göstergesidir. Ne biz DİSK Tekstil İşçileri Sendikası ne temsilcilerimiz ve üyelerimiz bu baskılara boyun eğmeyecektir. Sendika olarak temsilcimizin ve Teknik İplik işçilerinin yanındayız. Her türlü fil ve hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz.”