Tekboy işçisi mahkeme kararıyla haklarını kazanacaktır

DİSK – Tekstil İşçileri Sendikası Edirne Şube Başkanı Savaş TESTİCİ’nin TEKBOY’da sendika üyesi oldukları için işten çıkarılan işçilerin duruşması nedeniyle yaptığı basın açıklaması; 

TEKBOY’da çalışan işçilerin büyük çoğunluğu Anayasa’nın, yasaların tanıdığı hakları kullanarak sendikamıza üye olmuşlardı.

İşveren işçilerin haklarına ve hukukuna saygı göstermemiş, yasaları yok saymış ve 14 Ağustos 2012 tarihinden başlayarak 27 üyemizi işten çıkarmıştı.

Bizler zamanında işvereni uyarmış ve hukuka saygılı olmasını istemiştik. Ancak gördük ki bu uyarımız görmezden gelinmiş ve üyelerimizin hakları çiğnenmiştir.

Yapılan bu haksızlık üzerine Sendikamız duruma müdahale etmiş ve hukuki işlemler başlatılmıştır.

Şimdi artık mücadelemiz hukuk önünde sürecektir. Yasalar açık şekilde ihlal edilerek, yalnızca “sendika üyesi” oldukları için işten çıkarılan arkadaşlarımızın davası başlamaktadır.

Arkadaşlarımızın durumunun Mahkeme kararıyla da tescil edileceğine, üyelerimizin işlerine iadelerine hüküm verileceğine inanıyoruz.

Çünkü yapılanlar çok açıktır;

Üyelerimiz tehdit edilmiş, işyerine 10 yıl sendika giremeyeceği yazıyla ilan edilmiştir.

Sendikamıza üye olmalarından ve işverenin tehdidinden kısa bir süre sonra önce 9 ardından kademeli olarak toplam 27 arkadaşımız işten çıkarılmıştır.

Bütün bunlar Anayasamıza, İş Yasasına, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasasına, Türk Ceza Yasasına aykırı davranışlardır.

Bizler davamızda haklıyız. İddialarımızı kanıtlarıyla, tanıklarıyla ortaya koyacak ve adaletin tecelli etmesini talep edeceğiz.

27 arkadaşımızın ve ailelerinin ekmeği ile oynayanların adalet önünde hesap vermeleri için kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz.

Bu davanın, hukuku yok saymak isteyen, işçiyi hala köle gibi gören, her istediğini yapabileceğini sananlara ibret olacak şekilde sonuçlandırılmasını bekliyoruz.

14 Ağustos’ta yaptığımız açıklamamızda belirttiğimiz gibi;

Bizler arkadaşlarımız işlerine geri dönünceye ve işveren hakkımıza saygı göstermesini öğreninceye kadar mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.