TANRIVERDİ’DE SENDİKASIZLAŞTIRMAYA KARŞI DİRENİŞ

tanriverdi-1

Sendikamızın bir süredir örgütlenme çalışması yürüttüğü, Lüleburgaz’daki Tanrıverdi Dokuma, Apre ve Boya San. AŞ’de işveren 28 Haziran, Cumartesi günü, 20 üyemizi işten çıkarmıştır.

Sendika üyesi oldukları için işten çıkarılan arkadaşlarımız için derhal gerekli girişimleri başlatılmıştır.

Cumartesi günü, akşam vardiya çıkışında tüm işçiler fabrika içinden yürüyerek kapıya gelmiş ve işten çıkarılan üyelerimize destek vermiştir.

Pazar günü, Lüleburgaz’da Tanrıverdi’de çalışan 200’ü aşkın üyemizin katıldığı bir toplantı yapılmıştır. Genel Başkanımız Rıdvan Budak, burada yaptığı konuşmada, üyelerimizi haklarını savunmak için kararlı bir mücadele verdikleri için kutladı. Budak, hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan arkadaşlarımızın geri alınması için her girişimleri yapılacağını söyledi.

İşçiler, işveren tarafından işyerine Teksif’in davet edildiğini, DİSK’ten istifa ederek bu sendikaya üye olmaya zorlandıklarını belirtmiştir.

Toplantıda, Pazartesi’den itibaren işten çıkarılan arkadaşlarımız için işyeri önünde aktif mücadele başlatılması kararlaştırılmıştır.

tanriverdi-2
İşverenin işten çıkarma girişimleri sürdüğü için buzlandırılarak yayınlanmıştır.

Sabah vardiyasında kucaklaşma

Alınan karar doğrultusunda sabah 7.30’da Genel Başkanımız Rıdvan Budak, Edirne Şube Başkanımız Savaş Testici, İstanbul Şube Başkanımız Kazım Doğan ve Çerkezköy Bölge Temsilcimiz Celal Aslan başta olmak üzere işten çıkarılan arkadaşlarımız ve diğer üyelerimiz fabrika önünde toplanmıştır.

Sabah vardiyasına gelen işçiler alkışlarla karşılanmış, servislerinin içinden fabrika önünde toplanan arkadaşlarını selamlayarak içeri giren işçiler işveren tarafından bir yere toplanarak tehdit edilmiştir.

İşveren temsilcisi burada açık biçimde işini korumak isteyenlerin DİSK-Tekstil’den istifa etmelerini istemiştir. İşveren, daha sonra idare binasına çağırdığı işçilere, DİSK-Tekstil’den istifa ederek, kendi tercihleri olan Teksif’e üye olmalarını istemiştir.

Bütün bu konuşmalara rağmen çok sayıda üyemiz, topluca çıkış kapısına gelerek işten çıkarılan arkadaşlarımızla kucaklaşmıştır.

tanriverdi-4
İşverenin işten çıkarma girişimleri sürdüğü için buzlandırılarak yayınlanmıştır.

İşveren ve Teksif işçileri tehdit ediyor

Üyelerimizin kararlı duruşu karşısında işveren, bu kez sendika üyesi olmayanları topluca postahaneye götürmek için servis araçlarını fabrika içine sokmuş ve araçlarla götürmek istemiştir.

Bu araçlar, üyelerimiz tarafından izlenmiş, farklı ilçelerdeki postahanelere götürülen işçilere e-posta şifrelerinin işveren tarafından istenmesinin, işçilerin sendikadan istifa etmesine veya üye olmasına karışmasının, işçilerin tercihleri konusunda baskı yapmasının ve sendika nedeniyle işten çıkarmasının suç olduğu anlatılmıştır.

İşverenin bu girişimleri sürerken, üyemiz olan işçilerin yakınları üzerinden baskı ve tehditler yöneltilmeye başlanmıştır. İşçiler aynı şekilde, Teksif temsilcisinin de kendilerine baskı yaptığını söylemiştir.

İşveren “taşkınlık çıkacak” vb. asılsız ihbarlarla jandarma, polis güçlerini fabrika önüne getirtmiş ve buradaki üyelerimiz üzerinde bu yolla psikolojik baskı kurmayı denemiştir.

Genel Başkanımız ve avukatlarımız bu duruma müdahale ederek gölgeliğin ve pankartlarımızın işyeri önünde korunmasını sağlamıştır.

tanriverdi-5
İşverenin işten çıkarma girişimleri sürdüğü için buzlandırılarak yayınlanmıştır.

Akşam vardiyasında kamyondan engeller aşıldı

Gün boyu, postahane kovalamacası, işyeri önünde kızgın güneş altında devam eden bekleyiş, DİSK Bölge Temsilcisi Arif Kuday ve Genel-İş üyelerinin ziyaretiyle güç bulmuştur.

Genel Başkanımız Rıdvan Budak başta olmak üzere yöneticilerimiz ve işten çıkarılan tüm üyelerimiz ve işyeri önünde akşam vardiyasının gelişini beklemiştir.

İşveren işçilerin birbirlerine destek vermesini engellemek amacıyla, servisleri arka kapıdan sokmuş ve içeriden kapıya yürüyüşü önlemek amacıyla kamyonlarla fabrika içindeki yola barikat kurmuştur. Bu vardiyaya gelen işçilerde fabrika içinde toplanarak, yine aynı tehdit ve telkinler yapılmıştır.

İşten çıkarılan üyelerimiz “atılan işçiler geri alınsın”, “inadına sendika, inadına DİSK”, “işçiler buraya mücadeleye” ve “satılık Teksif, işyerinden defol” sloganlarıyla arkadaşlarına seslenmiştir. Kurulan barikatlar işçileri yıldırmamış, kamyon altlarından kapı aralarından geçerek kapı önündeki arkadaşlarına koşarak ulaşmışlardır.

Genel Başkanımız Rıdvan Budak, burada yaptığı konuşmada, çevresinde “inançlı” olarak tanınan bir işverenin Ramazan’ın ilk günü işçisini işsiz bırakmasını eleştirmiş ve hiçbir vicdana sığmayacağını belirtmiştir.

tanriverdi-3

Budak, biz işçinin iradesine saygılıyız

Tanrıverdi’nin fabrikasına bir tane daha eklemesine saygı gösteririz, bu yeni istihdam demektir. Ama bir işverenin işçinin sendikalı olmasını engellemesine, sendika tercihine müdahalesine izin veremeyiz.

Biz herkesin kazanmasını, adaletli bölüşümü, demokrasiyi, hukuku savunuruz. Bunun için de işçinin örgütlenmesini, toplu sözleşme ile daha iyi bir ücret almasını, daha iyi şartlarda çalışmasını isteriz.

Hakkımızı sonuna kadar savunmakta kararlıyız. İşvereni de uyarıyoruz, işçiye böyle baskı yapmak suçtur. Bu nedenle, birçok işveren vekili 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası almıştır.

Bir başka yerde Teksif örgütlenme çalışması yapmaktadır. Burada işveren işçileri Öziplik-İş’e üye olmaya zorlamakta, Teksif’in örgütlenmesini engellemeye çalışmaktadır. Teksif temsilcileri, buna haklı olarak tepki göstermekte ve Öziplik-İş’i sarı sendika olarak suçlamaktadır.

Şimdi aynı iş burada, Tanrıverdi’de yapılmaktadır. Bu kez işverenle işbirliği yapan Teksif’tir. Orada eleştireceksin burada aynı işi hiç utanmadan, sıkılmadan gelip Tanrıverdi işçisine yapacaksın.

DİSK-Tekstil işçinin iradesine her zaman saygılıdır. Koyun sandığı kapının önüne işçi biz sendika istemiyoruz derse, teşekkür eder gideriz.

Sendika isteyenler çoğunlukta ise hangi sendikayı istediklerini oylarıyla belirlerler, yeterli çoğunluğu alamazsak, yine teşekkür eder gideriz.

Şuna da açık şekilde söyleriz; işçinin sendika üyesi olma hakkını kabul etmeyen namerttir. İşçinin sendika tercihini kabul etmeyen ise namert oğlu namerttir.

Bu mücadeleyi sürdüreceğiz, üyelerimiz için hızla davalar açılacaktır. Üyelik işlemlerimiz son aşamaya gelmiştir ve en kısa süre içinde yetki başvurusu yapılacaktır. Öte yandan bölgedeki demokrasiye, hukuka, işçinin iradesine saygılı tüm sendikalarla ortak bir geniş basın toplantısının da hazırlıkları yapılacaktır.