SUNJÜT HADIMKÖY YENİDEN AÇILIYOR

greif-2

• Sendikamızın ulusal ve uluslararası düzeydeki girişimleri başarıya ulaştı
• İşçilerin başta kıdem tazminatları olmak üzere tüm sorunları çözümlendi
• Mart ayında kapanan Sunjüt Hadımköy fabrikası yeniden üretime başlayacak

Sendikamızın örgütlü olduğu Sunjüt işletmesine bağlı Hadımköy fabrikası yaşanan olumsuz çok sayıda olay nedeniyle bir süre önce kapatılmış ve 850 dolayında işçi işsiz kalmıştı.

Uluslararası bir firma olan Greif grubu bünyesindeki Sunjüt işletmesinin yeniden açılması için Sendikamız tarafından firmanın Avrupa ve Türkiye’deki yönetimiyle bir dizi görüşme gerçekleştirildi.

Hadımköy fabrikasının yeniden faaliyete başlaması konusunda Sendikamız ile şirket yönetimi arasında anlaşmaya varıldı.

Böylece ülkemizin istihdam ve üretim-ihracat gücündeki önemli bir kayıp da giderildi.

Fabrikanın yeniden faaliyete başlatılması nedeniyle dün (22 Mayıs, Perşembe), saat 13.00’de Hadımköy fabrikasında bir toplantı düzenlendi.

Genel Başkanımız Rıdvan Budak, fabrika önünde toplanan 200’e yakın işçiye, Sendikamız ile Greif yönetimi arasında sağlanan anlaşmanın koşullarını aktardı. Budak yaptığı konuşmada şunları belirtti;

İşten çıkarılan bütün işçilerin tazminatları pazartesi günü ödenecek,

Fabrika teknik zorunluluklar nedeniyle kademeli olarak üretime başlayacak ve buna göre işçiler yeniden işe çağırılacak,

İşe yeniden başlayan tüm üyeler Ünsa için imzalanan toplu iş sözleşmesinden yararlanacak ve eski kıdemleri devam edecek.

Greif grubuna bağlı işyerlerinde taşeron sorunu kademeli olarak çözümlenecek, işyerinde 2015 yılı Haziran sonu itibariyle üretim alanlarındaki bütün işçiler kadroya alınacak,

Yeniden işe başlamak istemeyen eski işçilere, isterlerse, Greif yönetimi tarafından yeni işe başlayacakları işyeri için referans verilecek.

Henüz işe başlayamayan ve tazminatsız işten çıkarılan işçilerin “işsizlik sigortası”ndan yararlanması amacıyla hukuki girişimler yapılacak.

Budak, bu konuşmasının ardından toplantıya katılan işçilerin tek tek sorularını yanıtladı.

greif-1