“Hükümet elini işçinin üzerinden çek” M. Subaşı -Yeni Çizgi Haber Gazetesi

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkan Yardımcısı ve Tekstil Sendikası Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı, kuralsız ve güvencesiz çalışmayı işveren ile hükümetin anlaşarak sistem haline getirmek istediğini belirterek, DİSK olarak böyle bir sistemi asla kabul etmeyeceklerini, buna karşıda mücadelelerinin artarak devam edeceğini açıkladı.

DİSK’in web sayfasındaki verilere göre ise Türkiye’de genel işsizlik oranı %19,45, işsiz sayısının ise 6 milyon 28 bin olduğuna dikkat çekildi.

ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN GENEL GREV SEBEBİDİR

Ulusal istihdam stratejisi ile gündeme getirilen konuların çalışma barışını bozacağına dikkat çeken Muzaffer Subaşı “Söz konusu ulusal istihdam projesinde kıdem tazminatı 15 güne düşecek. İşçinin kıdem tazminatı alması hayal olacak. Ödünç işçi çalışması yasallaşacak. Taşeron işçi çalıştırma yoğunlaştırılacak ve 2. madde kaldırılacak. Esnek çalışma yani kuralsız ve güvencesiz çalışma sistemi getirilecek. Böylece  çalışma yaşamı tamamen işverenin inisiyatifine bırakılarak çalışma barışı bozulmuş olacak. İleri sürülen bu sistem ve düzenlemeler aynı zamanda şartlar ne olursa olsun genel grev sebebidir. DİSK olarak biz böyle bir sistemi ve düzenlemeye kesinlikle karşıyız” dedi.

İŞÇİNİN ÇALIŞMA YAŞAMI İŞVERENİN İNİSİYATİFİNE BIRAKILAMAZ

Hükümetin yapmak istediği tamamen antidemokratik ve yüz karası bir durum olduğunu ileri süren Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkan Yardımcısı ve Tekstil Sendikası Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı, “Geçen ay Ankara’da yapılan İLO toplantısında Bakanlık yetkilileri ve sendikaların temsilcileri olarak bir araya geldik. DİSK olarak biz orada da hükümetin çalışma barışını bozacak düzenlemelerden vazgeçmesine dikkat çektik. Aynı zamanda Türkiye’de sendikalaşma oranı yüzde 3 gibi çok düşük rakamlarda seyretmekte. Hükümetin yapmak istediği yeni düzenleme ile bu oran daha da düşer ve sendikalaşma  tamamen ortadan kalkar ki o zaman işçilerin çalışma yaşamı tamamen işverenin inisiyatifine bırakılır. Bu çok acımasız ve haksız bir düzenleme olur, buna karşı sessiz kalmak kesinlikle düşünülemez” diye konuştu.

DÜZENLEME TUZAK DOLU

7 Kasım’da sendikalara üyelik için Noter şartının kaldırılacağını, işçilerin e-devlet üzerinde sendikalara üyelik başvurusunu yapabileceklerine dikkat çeken Muzaffer Subaşı, bu düzenlemenin de tuzak dolu olduğuna vurgu yaptı. Bu durumu hükümet yetkililerine de ilettiklerini söyleyen Subaşı, “Hiç bir parti veya dernek yada benzer kurum için üyelik konusu E devlet üzerinde yapılmazken, sendikalara üyelik  E devlet üzerinde yapılma şartı getirilmesi anlamlıdır. Ve hükümetin tuzak dolu oyunları mevcuttur. Ben burada sunu söylemek istiyorum, işçiler her şartta sendikaya üye olmalıdır ve sendikalılaşmalıdır. İşçi kaybettiği haklarını sendikalarda örgütlenerek geri kazanabilecektir. İşçiler kendi lehine ve aleyhine çıkan kanunların hesabını önümüzdeki yerel seçim başta olmak üzere seçimlerde sandıkta soracaktır. “

FERAY ŞAHİN

22 Ekim 2013, Gaziantep Yeni Çizgi Haber Gazetesi