Üyesi olduğumuz IndustriALL Global Union, Güvencesiz Çalışmaya Karşı Mücadele günü kapsamında bir bildiri yayınladı.

Çeşitli ülkelerde verilen mücadelelerle örneklendirilen bildiriyi kısaltarak bilginize sunuyoruz.

Güvencesiz çalışmaya karşı mücadeleyi kazanabilirimiz. Nasıl mı?

1- Sendika üyesi olmak

Güvencesiz işçileri için ilk adım sendika üyesi olmak. Sözleşmeli, kiralık, geçici, taşeron ve saatleri belirsiz işçiler, sendika güvenli istihdam için en etkili yoldur.

2- Güvencesiz işçileri örgütlemek

Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (IndustriALL Global Union)’nın desteklediği proje ile üye örgütler 2014-2016 yılları arasında 30 bin dolayında güvencesiz işçiyi örgütlediler. Yakın zamandaki bir örnek olan Nijerya’da petrol ve gaz tedarik zincirinde çalışan 7.500 güvencesiz işçi sendikalarda örgütlendi.

3- Taşerona direnmek

Güvencesiz çalışmaya karşı mücadelenin en iyi yollarından biri düzenli/kadrolu işi savunmaktır.

4- Kadrolu ve güvencesiz işçiler arasında dayanışmayı inşa etmek

Çalışanların dayanışması. Güney Afrika’da, plastik fabrikasındaki kadrolu işçiler, güvencesiz işçilerle dayanışma için grev yaptılar. Herkes için ortak koşullar ve kuralları talep ettiler.

5- Güvencesiz işçileri kadro yapmak

Kore Metal İşçileri Sendikası, 10 yılı aşkın süre Hyundai Düzensiz İşçiler Sendikası ile birlikte Hyundai’deki güvencesiz işçiler için mücadele etti. Ortak grevler, protesto eylemleri ve hukuk mücadelesi verdi. Eylemler, güvencesiz işçilerden birinin elektrik direğini 296 gün dramatik şekilde işgal etmesiyle sonuçlandı. Şirket 6.000 kadrolu iş açmayı kabul etti.

6- Toplu sözleşme yapmak

Endonezya Kağıt ve Selüloz İşçileri Sendikaları Federasyonu, tüzüğüne bir madde ekleyerek kadrolu ve taşeron işçilerinin eşitliğini onayladı. Sendika bu ilkeyi tüm toplu sözleşme görüşmelerine taşıdı. Geçtiğimiz yıl, Pindo Deli Pulp and Paper Mills ile yapılan anlaşmada uzun zamandır kadrolu işçilerin yanında çalışan geçici işçiler için ortak koşullar garanti altına alındı.

7- Küresel Çerçeve Sözleşmeler

Küresel sendika, tedarik zincirlerinde emek standartlarını garanti altına almak için çokuluslu şirketlerle anlaşmalar imzalamaktadır.

8- Kamuoyu baskısı

İngiltere’de hiçbir saat ve ücret ödeme garantisi içermeyen (haftalık çalışma süresi kısıtı ve fazla çalışma ücreti olmayan) “sıfır saat sözleşmesi” ile çalışan işçi sayısı 2010’dan itibaren yükseldi ve 2017’de zirve yaparak 1,7 milyon işçiye ulaştı.

Sendikalar bu soruna karşı güçlü kampanyalar düzenledi. Bu sömürücü sözleşme biçimini kullanan işyerleri önünde gösteriler, büyük dağıtım merkezlerinde çalışma koşullarına ilişkin medya gösterimleri yapıldı. Sıfır saat sözleşmesi sorunu ülkenin önde gelen konusu haline geldi ve çok sayıda işveren bunu sonlandırma söze verdi. 2017’de sıfır saat sözleşmeleri önceki yıla oranla 300 bin daha az gerçekleşti.

9- Hukuk mücadelesi

Güney Afrika’da bir milyona yakın insan işçi simsarları-istihdam büroları için çalışıyor. Bu şirketler işçiler için sorumluluk almıyorlar. Güney Afrikalı IndustriALL üyesi NUMSA, bu durumu İş Mahkemesine taşıdı. Mahkeme üç ay sonunda, geçici sözleşmelerin iptal edilmesi ve işçilerin kadrolu yapılmasına karar verdi.

10- Yasaları değiştirmek

Yeni Zelanda’da Birleşik İşçi Sendikası güçlü bir kampanya ile “sıfır saat sözleşmesi”nin parlamentoda yasaklanması için önderlik yaptı.

Sendikanın önderliğiyle fast food zincirleri, hastahaneler, parakende mağazaları, çağrı merkezleri, özel güvenlik ve temizlik gibi bir çok sektörde güvencesiz çalışanlar örgütlendi ve yasa değişikliğiyle zafere ulaşıldı.