Söke şubemizde genel kurul şöleni

2

Sendikamızın Söke Şubesi’nin 2. Genel Kurulu, 7 Aralık’ta Söke Belediye Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Genel Kurula CHP Söke İlçe Başkanı Hüseyin Gündüz, HDP İlçe Başkanı Arif Yücel, EMEP İlçe Başkanı Dursun Yıldırım, Eğitim-İş Şube Başkanı Abdullah Divarcı, Birleşik Metal-İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, Emekli-Sen Şube Başkanı Celal Gümüş ve SES Temsilcisi Hivda Dinçel konuk olarak katıldı.

Sendikamızın Genel Başkanı Rıdvan Budak, Genel Sekreterimiz Muzaffer Subaşı, Genel Yönetim Kurulu üyemiz M. Ali Utku, İstanbul Şube Başkanımız Kazım Doğan ve Sendikamızın İzmir Temsilcisi İbrahim Yılmaz’da genel kurulumuzda yer aldı.

Genel Kurulumuza İzmir’de hukuk ve örgütlenme mücadelesini onurla sürdüren İnce Mobilya (Yatsan)‘dan çok sayıda üyemiz gelerek, destek verdi.

Şube Başkanı Cemal Poyraz açış konuşmasında yaşanan ölümlü iş kazalarına, işçilerin kazanılmış haklarına yönelik tehditlere değindi ve işçilerin kendi hakları için mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Poyraz, konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere önerilen Başkanlık Kurulu listesini delegelerin oylarına sundu. Delegelerin oy birliği ile Genel Sekreterimiz Muzaffer Subaşı başkanlığa, Genel Sekreter Yardımcımız Ergün İşeri başkan yardımcılığına, üyelerimiz Filiz Aldemir ve Zehra Özyurt ise yazmanlıklara seçildi.

Başkan Subaşı, göreve başladıktan sonra saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Subaşı, delegelere kısa bir konuşma yaparak, asgari ücret konusunda hükümetin yaklaşımını eleştirdi, DİSK’in bu konudaki önerilerini anlattı.

Genel Kurula hitap eden Genel Başkanımız Rıdvan Budak, ülkemizde ve ülkemizin çevresinde yaşanan her şeyin emekçilerin yaşamını ilgilendirdiğini ve etkilediğini vurgulayarak, “cennet gibi vatanımızda, yanlış yönetimler sonucunda cehennem gibi bir hayat yaşamak zorunda kalıyoruz” dedi.

Ülkemizdeki çelişkilere değinen Budak, üretime, sanayiye önem vermeyen, sanayiyi büyütmeyen bir ekonominin batmaya mahkum olacağını, büyümenin mutlaka halkın refahına yansımak zorunda olduğunu söyledi.

Kadınların toplum içindeki yerine de değinen Genel Başkan Budak, kadınların sendika yönetimlerinde daha fazla temsil edilmesini,  Tekstil Genel Başkanlığına bir kadının gelmesi için hazırlanılması gerektiğini, Söke’de kadın delegelerin yüzde 65’e ulaşmasının bu yönde önemli bir adım olduğunu belirtti.

Konuklardan CHP İlçe Başkanı Hüseyin Gündüz, EMEP İlçe Başkanı Dursun Yıldırım ve Birleşik Metal-İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek de konuşma yaptı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından çalışma raporlarının okunmasına ve görüşülmesine geçildi. Bu bölümde, Şube Sekreteri Şadiye Kiracıoğlu söz alarak, kadınlara yönelik şiddeti eleştiren, kadınların her alanda eşitliğini savunan bir sunum yaptı.

Genel Kurul çalışmaları seçimlerle tamamlandı. Tek listeyle gerçekleşen seçimlerde şubenin zorunlu organları şu şekilde belirlendi:

ŞUBE YÖNETİM KURULU

Cemal POYRAZ (Başkan)

Şadiye KİRACIOĞLU

Arife ÇEVİK

Mustafa HALAVURT

Ali ÇETİN

ŞUBE DENETİM KURULU

Kadir YAĞCI

Hilal DİNÇER

Berrin SAMANCI

ŞUBE DİSİPLİN KURULU

Oktay SUNAY

Fatma KARADAŞ

Ayşe SALTI

Nihal KAYA

Kader GÜRGAN

5

3

1

4

6

7