Sendikalı işçiler işten atıldı-Birgün Gazetesi-03.12.2013

Lafem Giyim’de sendikaya üye olan işçiler işten atıldı. Sendikalı işçilere yönelik baskılar ise sürüyor.

İstanbul Sultanbeyli’de konfeksiyon firması Lafem Giyim’de 20 işçi, DİSK Tekstil İşçileri Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldı. Çalışmaya devam eden işçilerin ise patronlar tarafından sendikadan istifaya zorlandığı ve tehdit edildiği iddia edildi.
Sendikanın verdiği bilgilere göre, işçiler uzun saatler çalışıyor ve ücretlerinin bir kısmını elden alıyordu. İşçiler, çalışma şartlarını düzeltmek için eylül ayında sendikayla iletişime geçti.

İKİSİ İŞÇİ TEMSİLCİSİYDİ
Kasım ayı başında üyelikler başladı ancak, 460 işçinin çalıştığı firmada, 13 sendikalı işçi 8 Kasım’da, 7 işçi ise 11 Kasım’da işten atıldı. İşten atmalara gerekçe olarak “performans ve üretimde azalma” gösterildi. Sendika yetkilileri ise bu işten atmaların tamamen sendikalaşmayla ilgili olduğunu açıkladı.
İşten atılan işçilerin 10, 15, hatta 17 yıldır işyerinde çalışan deneyimli işçiler oldukları, hatta 2’sinin işveren tarafından işçi temsilcisi olarak atandığı öğrenildi.

4 İŞÇİNİN TAZMİNATI VERİLMEDİ
İşten atılan işçilerin ilk 9’unun kıdem tazminatlarının ödendiği, bu işçilerin dava açması üzerine, diğer işçilere tazminat için “mahkemeye gitmeyeceklerine dair kağıt imzalama şartı” koşulduğu öne sürüldü. İddiaya göre, 4 işçi bu belgeyi imzalamayı reddettiği için kıdem tazminatını alamadı.
İddiaya göre, sendika üyesi işçilere yönelik baskılar ise sürüyor. İşçilerin patron ve idari müdürün odalarında tehdit edildiği ve sendikadan istifaya zorlandığı, gelen iddialar arasında.

INDUSTRİALL’DAN KINAMA
140 ülkede 50 milyondan fazla işçiyi temsil eden, DİSK Tekstil’in de üyesi olduğu IndustriALL Küresel İşçi Sendikası, Lafem Giyim patronuna uyarı mektubu gönderdi. Mektupta, “Sizi en kısa sürede işten çıkarılan işçileri işe geri almanız ve işçilerin meşru temsilcisi olarak DİSK Tekstil ile yapıcı bir diyaloğa girmeniz için uyarıyoruz” denildi.

***

FİRMA: Sendikayla ilgisi yok
Sendika, firmaya yazılı görüşme talebinde bulundu. Firma avukatı 19 Kasım’da sendikaya cevap yazdı. Avukat, verdiği cevapta, işten atmaların sendikalaşmayla ilgili olmadığını, firmanın bundan sonra tek bir markaya üretim yapacak olması nedeniyle istihdam fazlasının bulunduğunu, işten atmaların bu nedenle gerçekleştiğini savundu.
Zara, H&M, Esprit gibi markalara da üretim yapan Lafem Giyim, üretiminin yüzde 85’ini Alman Brax firması için gerçekleştiriyor. Firmanın, ocak ayından itibaren ise sadece Brax için çalışacağı belirtiliyor.

PATRONA HABER VERİLMEMİŞ!
Yazıda ayrıca, sendikanın üyelik çalışması yaparken firma yetkililerine haber vermemesi “nezaketsizlik” olarak değerlendirildi. Yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Sanki her türlü nezaket kurallarına uyarak sendikalaşma çabası içinde olduğunuzu tarafımıza bildirmişsiniz gibi, işyerimizi sendikasızlaştırma suçlamasıyla zan altında bırakmanız karşısında sendikanızın iyiniyetinden şüphe duyduğumuzu üzüntüyle bildirmek isteriz.”

Birgün Gazetesi 03.12.2013