SASA’da grev başlıyor, HAKLARIMIZ İÇİN MÜCADELE!

Tekstil İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı’nın 23 Ağustos tarihinde başlayacak SASA Grevi ile ilgili basın açıklaması;

Adana’da kurulu SASA işyerinde başlayan ve olumlu şekilde ilerleyen görüşmeler, işyerinin TÜTSİS’e üye olmasından sonra çözümsüz bir noktaya sürüklenmiştir.

Bunda en büyük etken Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜTSİS) ile sürdürülen grup görüşmelerindeki olumsuz ve anlaşılmaz tavırdır.

İşveren sendikası kriz koşullarında işçilerin yaptığı fedakârlığı kendileri için bir kazanca ve hatta hakka dönüştürme amacıyla hareket etmektedir.

Kriz döneminde bile kazançlarından bir şey kaybetmeyen, buna karşılık işçilerin yoksullaşmasına yol açan koşulların sürmesi için acımasızca bir çaba içine girmişlerdir. TÜTSİS tarafından basına yapılan son açıklamada ileri sürülen görüşler, bunun kanıtı durumundadır.

Son yedi aylık ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında artmıştır. Geçmiş yıllardaki rakamlar da sektörde olumlu gelişmelerin yaşandığını göstermektedir.

Aynı gelişmeler işçiler açısında yaşanmamıştır. Yoksulluk, uzun çalışma süreleri, hak kayıpları, hukuksuzluk, güvencesizlik tekstil işçileri için “olağan” koşullar haline gelmiştir.

Ülkemiz yaşam kalitesi standardı bakımından OECD ülkeleri içinde sonuncu olmuştur. Bu tabloda daha fazla süre ile daha düşük ücretlerle işçi çalıştırmak için her yolu deneyen işverenlerin de sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır.

Bizlerin talepleri çok açıktır. İnsanca yaşanacak bir ücret, sağlığımızı tüketmeyecek çalışma koşulları, kayıplarımızın telafi edilmesidir.

En temel insani taleplerimizi almak amacıyla mücadelemiz sürecektir. Bu noktada, toplu sözleşmeyi en iyi şekilde sonuçlandırmak için grev kaçınılmaz hale gelmiştir.

SASA işçileri olarak, 23 Ağustos tarihinden itibaren, üretimi durdurarak, grev önlüklerimizi giyerek, pankartlarımızı asarak işçi sınıfının en önemli gücü olan grevi başlatacağız.

İşveren sendikasının aynı tavrı sürdürmesi halinde 13 Eylül’den itibaren de Bursa’daki Coats Türkiye işyerindeki üyelerimiz greve çıkacaklardır.

Üyelerimizin kararlılığı ve dayanışması, Sendikamızın deneyim ve desteğiyle bu mücadeleyi de başarıyla sonuçlandıracak ve hem üyelerimizin hem de çocuklarımızın yüzlerini güldüreceğiz.

İşkolumuzda greve çıkan TEKSİF üyelerinin mücadelesini de selamlıyoruz. Tekstil işçilerinin başarısı ancak, birlikte verilecek ve dayanışma ile sürecek bir mücadele ile sağlanacaktır.

DİSK-TEKSTİL GREVDEN BAŞARIYLA ÇIKACAKTIR!