Sabri Tığlı’yı kaybettik

Tekstil İşçileri Sendikası eski Genel Başkan Vekillerinden Sabri Tığlı vefat etti.

Sendikamızın eski Genel Başkan Vekillerinden Sabri Tığlı hayata gözlerini kapadı.

Uzun yıllar tekstil işçilerinin hak ve özgürlükleri için mücadele veren, örgütlenmesinde yoğun emek harcayan Tığlı, 1973-1980 yılları arasında CHP Kastamonu milletvekili olarak TBMM’de hizmet vermişti.

Sabri Tığlı için 5 Haziran 2013, Çarşamba günü, ikindi namazından sonra Ataköy Camii (Bakırköy-İstanbul)’nde dini tören düzenlendi.

Törene Sendikamız adına Genel Başkanımız Rıdvan Budak, Genel Sekreterimiz Muzaffer Subaşı, İstanbul Şube Başkanımız Kazım Doğan, Genel Başkan Danışmanımız Ergün İşeri katıldı.

CHP milletvekilleri Haluk Koç ve Süleyman Çelebi, eski bakanlardan Murat Başeskioğlu çok sayıda eski milletvekili, CHP yöneticisi başta olmak üzere çok sayıda siyasi törende hazır bulundu.

Sendikamızın Genel Yönetim Kurulu, bir mesaj yayınlayarak Tığlı’ya Allahtan rahmet, ailesine ve tüm dostlarımıza başsağlığı dileklerini iletti.

Törenin ardından Tığlı’nın cenazesi defnedilmek üzere memleketi olan Abana’ya yolcu edildi.

Sabri Tığlı’nın kısa yaşam öyküsü

1926 yılında Kastamonu’nun Abana ilçesinde doğdu.

İlkokulu Abana’da tamamlayıp, çalışmak üzere İstanbul’a gitti.

Çırak olarak çalışırken, 1940-43 yılları arasında Tophane Akşam Sanat Okulu’nun gece kurslarına devam etti ve buradan mezun oldu.

1947 yılında İstanbul Mensucat İşçileri Sendikası’nın, 1948 yılında İstanbul İşçi Sendikaları Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı.

1951 yılında, yerel sendikaların birleştirilerek ulusal tipte bir sendika oluşturulması amacıyla TEKSİF’i kuruluşuna katıldı ve ilk genel sekreteri seçildi.

1960 yıllarda Tekstil İşçileri Sendikası’nın çalışmalarına katıldı, Tekstil’de çeşitli görevler üstlendi. Genel Başkan Vekilliği yaptı.

1973 yılında CHP Kastamonu milletvekili seçildi ve bu görevini 1980 yılına kadar iki dönem sürdürdü.

1980 Askeri Darbesi’nin sonrasında Abana’nın gelişimi için çaba harcadı, sendikal çalışmaları izledi.

Tığlı evli ve iki çocuk babasıydı

sabri tigli web