Rıza Güven’i saygı ve minnetle anıyoruz

Türkiye işçi sınıfı mücadelesinde, özellikle işkolumuzdaki her türlü olumsuzluğa karşı inançlı, kararlı duruşuyla her zaman takdirle anılan Rıza Güven’i 3 Haziran 2016’da yitirmiştik.

Sendikamızın kuruluş aşamasında büyük emeği geçen ve ilk genel kurulda seçildiği Genel Başkanlık görevini uzun yıllar sürdürmüş ve yine uzunca bir süre de DİSK Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulunmuştu.

Mücadelesiyle hep örnek bir kişilik sergilemiş, en zor anlarda bile ilkelerden taviz vermeden dik durmuş Genel Başkanımız Rıza Güven’in saygı ve minnetle anıyoruz.

Rıza Güven (Kısa Yaşam Öyküsü)

1925 yılında Malatya’nın Pötürge ilçesinde doğan Rıza Güven, İstanbul’da Sanat Okulu’na giderken, aynı zamanda işçi olarak da çalışmaya başladı.

Okul sonrasında Devlet Demiryolları’nda tesfiyeci olarak çalıştı ve askerlik dönüşü 1947 yılında tekstil işçisi olarak çalışmaya devam etti.

Bu arada sendikal çalışmalara da katıldı, 1951 yılında İstanbul Tekstil ve Örme Giyim Sanayii İşçileri Sendikası’nın Yedikule Şube Sekreterliğine ve aynı yıl Sendikanın Genel Başkan Vekilliğine seçildi.

1953 yılında İstanbul İşçi Sendikaları Birliği’nin yönetiminde görev aldı. 1961 yılında ise TEKSİF ve 1965 yılında ise Türk-İş’in yönetim kuruluna seçildi. Ancak sendikanın delege ve genel kurul oluşumuna yönelik müdahaleleri nedeniyle bu görevlerinden ayrıldı.

42 arkadaşıyla birlikte TEKSİF’le yollarını ayıran Rıza Güven, yeni bir sendikanın oluşumuna katıldı. Bugünkü adıyla Tekstil İşçileri Sendikası’nın 1965 yılında yapılan ilk genel kurulunda genel başkanlığa seçildi.

DİSK’in ilk hazırlık dönemindeki çalışmalara da katılan Rıza Güven, sendikasının hızla büyümesine katkı verdi ve 1975 yılında DİSK’e katılmasına öncülük etti. 1979 yılında Tekstil İşçileri Sendikası genel başkanlığından ayrılan Rıza Güven 1975 yılından başlayarak DİSK Genel Başkan Vekilliği görevini üstlendi.

12 Eylül faşist darbeden sonra 4 yıl hukuksuz bir şekilde tutuklu kaldı ve beraat etti. 1992 yılında yapılan DİSK Genel Kurulu’nda yeniden yönetim kurulu üyeliğine seçildi ve bu görevini 1994 yılına kadar sürdürdü.

Rıza Güven’in bildiği doğrulardan şaşmadan, baskıya boyun eğmeden, iyi ve başarılı bir işçi önderi olarak sürdürdüğü yaşamı 3 Haziran 2016 tarihinde sona erdi.