Reyhanlı halkına destek ziyareti

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB yöneticilerinden oluşan bir heyet 51 kişinin katledildiği Reyhanlı’ya gitti

Suriye sınırındaki Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırıda 51 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda yaralı ise hastanelerde tedavi altına alındı.

11 Mayıs 2013 tarihindeki bu saldırıda ilçenin merkezindeki çok sayıda bina da kullanılamaz hale geldi.

Saldırının üzerinden dakikalar geçmeden AKP Hükümeti tarafından Suriye yönetimini suçlayan açıklamalar yapıldı. Hükümetin ve yandaş medyanın öne çıkardığı her iddia bir biri ardına çöktü.

Gelişmeler bir süre sonra yön değiştirdi. Saldırının arkasında Suriyeli muhaliflerin olduğu iddiaları gündeme gelmeye başladı.

Savcılık tarafından hazırlık soruşturması sürerken, saldırıyı düzenlediği öne sürülen bazı kişiler yakalandı. Bu kişilerin kimlerle bağlantılı olduğu, saldırının hangi amaçla ve kimler tarafından yaptırıldığı soruları ise henüz yanıtlanmadı.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB başkan ve yönetim kurulu üyeleri, tartışmaların ortasında unutulan Reyhanlı halkının acısını paylaşmak ve sorumluların ortaya çıkarılmasını talep etmek üzere ilçeyi ziyaret etti.

17 Mayıs’ta yapılan ziyaret sırasında Reyhanlı’daki sendikaların üyeleri ve halkın da katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından Ulus Meydanı’nda bir toplantısı yapıldı.

Toplantıda DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan birer konuşma ile görüşlerini dile getirdi.

Foto; Antakya Toplumcu Halk Gazetesi, Mehmet Özgün