Protestocular Mecliste

Polisin gaz bombası, cop ve tekmeyle saldırdığı gençler dün, CHP’li Sevigen’in davetlisi olarak gittikleri TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite rektörleriyle yaptığı toplantı salonunun kapısında çevik kuvvet polisinin postalı altındaki fotoğraflarıyla hafızalara kazınan üniversite öğrencisi Işıl Kurt ve arkadaşları, dün TBMM’deydi.

Dün CHP’li Sevigen’in davet ettiği öğrencilerin Meclis’e geldiğini öğrenen Meclis polisi, güvenlikten sorumlu TBMM İdare Amiri AKP’li Faruk Öz’ü aradı. Öz, yönetmelik hükümlerini anımsatarak öğrencilerin, içeri alınmamasını istedi. Sevigen’in davetlisi olduklarını söyleyen öğrencilere, polis “Devlet büyüklerine karşı eylem yaptığın, sizi içeriye alamayız” yanıtını verdi. Öğrencileri kapıdan uzaklaştırmaya çalışan polisleri, olay yerine gelen Sevigen de ikna edemedi. Bunun üzerine kapıda arbede yaşandı.
Arbede sonrası Meclis kapısında öğrencilerle basın açıklaması yapan Sevigen, “Eylem yapmak suç değildir, zaten serbest de bırakılmışlardı. Bir milletvekili abilerini niye ziyaret edemesinler” diye tepki gösterdi. Sevigen daha sonra soluğu Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’in yanında aldı.

Kılıçdaroğlu’ndan nasihat
Şahin’le görüşerek çocukların içeriye alınması için ikna eden Sevigen, partisinin grup toplantısının ardından, öğrencileri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştürdü. Kılıçdaroğlu öğrencilere, “Sakın ola şiddete girişmeyin, bu şekilde hakkınızı arayın” diyerek ögüt verdi.
Sevigen, daha sonra öğrencilerle birlikte Meclis çatısı altında düzenlediği basın topalantısındaysa şunları söyledi: “Oradaki polislere bir şey söylemiyorum. Bizim muhatabımız siyaset, Başbakan ve İçişleri Bakanı. Onlar talimat vermeselerdi, engellenmezdik. Meclis Başkanı Şahin’e giderek, ‘Bu 5 öğrenci kardeşimden korkmamaları gerektiğini söyledim. Bu kadar kin ve nefret niye? Rektörlerin boynu bükük, pısırık halde başbakanı dinlemelerini üzüntüyle izliyoruz. Koca koca rektörler, öğretim üyeleri, bir Hababam Sınıfın’daki Mahmut Hoca kadar olup, öğrencilerine sahip çıkamadılar.”

Devlet büyüğüne değil YÖK’e
Sevigen, öğrencilerin nasıl Meclis’e girebildikleri sorulunca “Meclis Başkanı sağ olsun, ‘Devlet büyüklerine değil, YÖK’e karşı bir eylem yapılmıştır’ dedi. O şekilde içeri girdiler” yanıtını verdi.

Toplantıya katılan öğrencilerden Aziz Güler, Başbakan Erdoğan’ın, “Ellerinde toplar, tüfekler, monotof kokteyli olan kimseyle görüşmeyiz” sözlerini anımsatarak, “Bizim tek silahımız dosyamızdı” dedi. Öğrencilerden Emre Öztürk ise şu sözlerle rektörlere sitem etti:
“Bir rektör çıkıp da ‘ben bu çocukların hocasıyım, çocuklarıma nasıl vurursunuz’ diye açıklamada bulunmadı. Toplantıya katılıp ellerini dizlerine koyan Başbakanını dinleyen rektörler kuşağı ne yazık ki üniversitelerimizi yönetiyor.”

Dayak yediği fotoğraflara da yanısayan Işıl Kurt adlı öğrenci ise şunları söyledi: Orada bulunan emniyet amirleri bir ikazda bulunmadan bize saldırdılar. Biz orada talimat veren Beyaoğlu İlçe Emniyet Müdürü Osman Yılıdrım ve Müdür Yardımcısı Gökhan Özsavaş hakkında dün Beyoğlu Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunduk. Kaynak: Radikal Gazetesi