Öztekstil’de yöneticilerimize güvenlikçi şiddeti

Bursa’daki Öztekstil’de üyelerimizin istifaya zorlandıklarına ilişkin şikayetleri nedeniyle 14 Haziran, Cuma akşamı işyeri önüne giden iki yöneticimiz ve bir şube personelimiz şirketin özel güvenlikçilerinin saldırısıyla karşılaştı.

Genel Yönetim Kurulu üyemiz Şadi Bal, Bursa Şube Başkanımız Celal Çam ve şube personelimiz Elmas Eren‘e yönelik saldırı sırasında Genel Yönetim Kurulu üyemiz Bal ve Şube Başkanımız Çam darp edilmiştir.
Üyelerimizin yardıma gelmesini önlemek amacıyla kapıların kapatıldığı ve organize olduğu anlaşılan olay sırasında şirketin servis sorumlusu bir kişi tarafından getirilmiş bazı kişiler ile işyerinde sendika düşmanı tavırlarıyla bilinen birkaç çalışanın saldırıya katıldığı belirlenmiştir.
Yöneticilerimiz derhal saldırıyı ilgili emniyet birimlerine ve adli makamlara bildirerek soruşturma açılması için başvuru yapmıştır.
Üyelerimizi sindirmeye ve sendikal haklarımızı engellemeye dönük bu saldırı nedeniyle, 17 Haziran, Pazartesi akşamı işyeri önünde kitlesel bir basın toplantısı gerçekleştirilmiştir.
Basın toplantısına Genel Yönetim Kurulu üyemiz Şadi Bal, GHS Grup bünyesindeki başta Öztekstil ve BCS işçileri olmak üzere Bursa’daki üyelerimiz ve Birleşik Metal-İş üyeleri katılmıştır.
Çam yaptığı açıklamada kısaca olayların ve saldırının gelişimini özetleyerek şu tespit ve taleplerde bulunmuştur:
 
Bu saldırı, sendikal haklarımıza ve özgürlüklerimize gösterilen tahammülsüzlüğün bir sonucudur.
 
Bizler, daha önce üyelerimize baskı uygulayanlar hakkında adli makamlara gerekli başvuruyu yapmış ve adalet önüne çıkarılmaları için işlemlerin başlatılmasını sağlamıştık.
Yaptıklarının yanlarına kar kalacağını düşünenler, yargı ile karşılaşınca kapıldıkları korku ile bizleri şiddetle yıldıracaklarını sanmışlardır.
Şiddetle, baskıyla, zulümle de olsa haklarımızı engelleyemeyeceklerini öğreneceklerdir.

 

Öztekstil yönetimine buradan sesleniyoruz,

İşçilerin haklarına, tercihlerine saygı gösterin,

Baskı ile tehdit ile haklarımızı engellemeye çalışmaktan vazgeçin,

Yöneticilerimize saldıranlar hakkında derhal gerekli işlemleri yapın,

Sendikamızdan ve tüm üyelerimizden bu saldırı nedeniyle özür dileyin.

Unutmayın ki Sendikamız saldırganların, azmettiricilerinin takipçisi olacak, hak ettikleri cezayı bulmaları için her zeminde mücadeleyi sürdürecektir.

Öztekstil işçileri tıpkı aynı gruba bağlı BCS işçileri gibi toplu sözleşme hakkına sahip olarak bu mücadeleyi sonuçlandırmaya kararlıdır. Üyelerimizin kararlılığı sürdükçe bizde DİSK TEKSTİL İŞÇİLERİ SENDİKASI olarak  kararlılığımızı sürdüreceğiz.

İNADINA SENDİKA, İNADINA DİSK” DİYORUZ.

Oztekstil-17.06.13-1 Oztekstil-17.06.13-2 Oztekstil-17.06.13-3