Öztekstil ve BCS işçileri 8 Mart’ı eylemle kutladı

Bursa’da 1.5 yılı aşkın süredir sendikal mücadele veren GHS şirketler grubuna bağlı Öztekstil ve BCS işyerlerinde sendikal hakların tanınması ve toplu iş sözleşmesinin imzalanması için 7 Mart 2014 Cuma günü saat 18.30’da fabrika önünde kitlesel bir eylem gerçekleştirildi.

İşçilerin % 85’inin kadın olduğu Öztekstil ve BCS’de firma yönetiminin toplu iş sözleşmesi sürecinde sergilediği sendika karşıtı tutum protesto edildi. Eylem 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması ile birleştirildi.

Fabrika çıkışına toplu şekilde alkışlarla gelen Öztekstil ve BCS işçilerine Şube yönetimi tarafından 8 Mart sebebiyle karanfil dağıtıldı.

Basın açıklamasını okuyan Sendikamız Bursa Şube Başkanı Celal Çam 8 Mart 1857’de kadın tekstil işçilerinin verdiği mücadelenin günümüzde de sürdüğünü belirtti ve 8 Mart’ı patronu protesto ederek kutladığımızı belirtti.

Firmada sendikalaşma mücadelesinin önemli dönüm noktalarının anlatıldığı konuşmada işçilerin talepleri sıralandı. Buna göre ücretlerin bir kısmının elden verilmesine son verilmesi, tüm ücretlerin kayıt altına alınması ve toplu iş sözleşmesinin imzalanması talep edildi.

Yağmura rağmen coşkulu geçen açıklamada işçiler sloganlarla taleplerini dile getirdiler. Eyleme Şube yönetimi, Coats işçileri, Emekli Sen’in içinde olduğu çeşitli parti ve kitle örgütleri destek verdiler.

Eylem fotoğraflarının tamamına ulaşmak için tıklayın.

DCIM100MEDIA

DCIM100MEDIA

DCIM100MEDIA

DCIM100MEDIA

DCIM100MEDIA

DCIM100MEDIA