Önderimiz, öğretmenimiz, eski genel başkanımız RIZA GÜVEN’İ SONSUZLUĞA UĞURLADIK

Önderimiz, öğretmenimiz, eski genel başkanımız
RIZA GÜVEN’İ SONSUZLUĞA UĞURLADIK

Rıza Güven tören 2

Sendikamızın oluşumuna ilk harcı atanlardan, genel başkanlarımızdan, konfederasyonumuz DİSK genel başkan vekillerinden Rıza Güven ani bir rahatsızlık sonucu 3 Haziran 2016 tarihinde yaşamını yitirdi.

Ailesinin de uygun görmesiyle, Güven için son olarak görev yaptığı DİSK genel merkezi önünde bir tören düzenlendi.

rizaTörene DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK yönetim kurulu üyesi Kamber Saygılı, DİSK’in ve Sendikamızın eski genel başkanlarından Rıdvan Budak, DİSK üyesi sendikaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Sendikamızın eski Yönetim Kurulu üyelerinden Muharrem Kılıç, Sendikamızın İstanbul’daki işyeri temsilcileri ve üyelerimiz, Güven ailesi ve dostları katıldı.

Törende DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve eski genel başkanlarımızdan Rıdvan Budak kısa birer konuşma yaptı.

Törenin tamamlanmasını ardından Rıza Güven’in naaşı, Sendikamızın işyeri temsilcileri ve üyemiz tekstil işçilerinin omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı.

Güven, Şakirin Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’ndaki ebedi istirahatgahına defnedildi.

Rıza Güven

Kısa Yaşam Öyküsü

1925 yılında Malatya’nın Pötürge ilçesinde doğan Rıza Güven, İstanbul’da Sanat Okulu’na giderken, aynı zamanda işçi olarak da çalışmaya başladı.

Okul sonrasında Devlet Demiryolları’nda tesfiyeci olarak çalışan Güven, askerlik dönüşü 1947 yılında tekstil işçisi olarak çalışmaya devam etti.

Bu arada sendikal çalışmalara da katılan Rıza Güven, 1951 yılında İstanbul Tekstil ve Örme Giyim Sanayii İşçileri Sendikası’nın Yedikule Şube Sekreterliğine ve aynı yıl Sendikanın Genel Başkan Vekilliğine seçildi.

1953 yılında İstanbul İşçi Sendikaları Birliği’nin yönetiminde görev aldı. 1961 yılında ise TEKSİF ve 1965 yılında ise Türk-İş’in yönetim kuruluna seçildi. Ancak sendikanın delege ve genel kurul oluşumuna yönelik müdahaleleri nedeniyle bu görevlerinden ayrıldı.

42 arkadaşıyla birlikte TEKSİF’le yollarını ayıran Rıza Güven, yeni bir sendikanın oluşumuna katıldı. Bugünkü adıyla Tekstil İşçileri Sendikası’nın 1965 yılında yapılan ilk genel kurulunda genel başkanlığa seçildi.

DİSK’in ilk hazırlık dönemindeki çalışmalara da katılan Rıza Güven, sendikasının hızla büyüttü ve 1975 yılında DİSK’e katılmasına öncülük etti. 1979 yılında Tekstil İşçileri Sendikası genel başkanlığından ayrılan Rıza Güven 1975 yılından başlayarak DİSK Genel Başkan Vekilliği görevlerini üstlendi.

12 Eylül faşist darbeden sonra 4 yıl hukuksuz bir şekilde tutuklu kaldı ve beraat etti. 1992 yılında yapılan DİSK Genel Kurulu’nda yeniden yönetim kurulu üyeliğine seçildi ve bu görevini 1994 yılına kadar sürdürdü.

Rıza Güven’in bildiği doğrulardan şaşmadan, baskıya boyun eğmeden, iyi ve başarılı bir işçi önderi olarak sürdürdüğü yaşamı 3 Haziran 2016 tarihinde sona erdi.

İsmet İnönü ile görüşme
İsmet İnönü ile görüşme


Kemal Türkler ile DİSK Yürütme Kurulu’nda
3- Rıza GÜVEN (Kemal Türkler ile DİSK Yürütme Kurulu'nda)


Abdullah Baştürk ile DİSK Yürütme Kurulu’nda
4- Rıza GÜVEN (Abdullah Baştürk ile DİSK Yürütme Kurulu'nda)


Cezaevinde ailesiyle birlikte
5 Rıza GÜVEN (Cezaevinde ailesiyle birlikte)