NİYAZİ KUAS’I SONSUZLUĞA UĞURLADIK

nyazikuas

DİSK’in ve kurucu sendikalardan Lastik-İş’in eski yöneticilerinden Niyazi Kuas, yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak yaşama veda etti.

26 Eylül’de son nefesini veren Kuas için 27 Eylül, Salı günü dini tören düzenlendi. Beylikdüzü, Sacit Ateş Camii’nde ikindi namazından sonra naaşı Edirnekapı Şehitliğindeki aile kabristanına defnedildi.

Cenaze törenine DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkesoğlu, Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan ve Lastik-İş yönetici ve üyeleri, Sendikamızın Genel Başkanı Kazım Doğan, Gıda-İş ve Genel-İş sendikalarından yöneticiler, DİSK eski Genel Başkanı Rıdvan Budak, Kuas ailesi ve Kuas’ın mücadele arkadaşları katıldı.

Niyazi Kuas;

1937 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde doğdu. 1951 yılında Kazlıçeşme’deki Derby fabrikasında işçi olarak çalışmaya başladı.

1961 yılında Lastik-İş Kazlıçeşme Şubesinin yönetim kurulu üyeliğine, 1969 yılında İstanbul Şube Başkanlığına seçildi.

1971 yılında Lastik-İş Yönetim Kurulu üyeliği, genel sekreter yardımcılığı görevini üstlendi. 1980 yılında Genel Başkan Vekilliği görevine getirildi.

Kuas DİSK’in 1975 ve 1977 genel kurullarında, DİSK Genel Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

12 Eylül darbesiyle gözaltına alındı, bir kısmı hücrede olmak üzere 45 ay tutuklu kaldı, 1991 yılında beraat etti.

DİSK’in ve Lastik-İş’in 1991 yılında çalışmalarına başlamasıyla birlikte, yeniden Lastik-İş Genel Başkan Vekili olarak görev aldı.

Çoğunluğu eski Lastik-İş üyelerinden oluşan Laspetkim-İş’in DİSK’e ve Lastik-İş’e katılmasına büyük emek verdi.

1995 yılında sendikal yaşamdan ayrıldı ancak, hiç bir zaman DİSK’le, Lastik-İş’le olan gönül bağını koparmadı.

Niyazi Kuas, sendikal olanda olduğu kadar siyasette de sorumluluklar üstlendi. 1963-1969 yılları arasında Türkiye İşçi Partisi Zeytinburnu İlçe Yönetim Kurulu üyeliğe yaptı.

DİSK’in kuruluşunu hazırlayan, DİSK’i ve Lastik-İş’i Türkiye işçi sınıfı tarihine şanla yazan hemen her eylemin en başında yer aldı.

Abisi Rıza Kuas’la birlikte işçi sınıfı mücadelesinin bir dönemine damgasını basan unutulmayacak bir miras bıraktı.