Murat Tokmak’ı Kaybettik

DİSK ESKİ GENEL SEKRETERİ MURAT TOKMAK YAŞAMA VEDA ETTİ

DİSK’in kurucu sendikalarından T. Maden-İş’in eski Genel Başkanı ve DİSK eski Genel Sekreteri Murat TOKMAK, ani bir rahatsız sonucu yaşama veda etti.

Murat TOKMAK için 15 Ocak 2011, Cumartesi günü, 2002 yılından itibaren yaşamını sürdürdüğü Fethiye ilçesi, Göcek-İnlice Köyü’nde tören düzenlenecek. Tokmak’ın cenazesi, öğle namazından sonra toprağa verilecek.

Ailesine, dostlarına ve tüm DİSK ailesine başsağlığı diliyoruz.

DİSK/ Tekstil İşçileri Sendikası

Merkez Yönetim Kurulu

Murat TOKMAK’ın kısa yaşam öyküsü;

1948 yılında, Konya’da doğan Murat TOKMAK, ilk ve ortaöğretimini bu kentte tamamladı.

Daha sonra İstanbul’a taşınan Tokmak, Masis Çelik Eşya Fabrikası’nda işçi olarak çalışmaya başladı.

Askerlik görevinin ardandan tekrar İstanbul’a geldi ve bu kez Magirus Otobüs Fabrikası’na girdi. Magirus’da ilk kez T. Maden-İş Sendikası, işyeri baştemsilciliğine seçildi.

1975 yılında T. Maden-İş Sendikası’nın 1. Bölge Temsilciliği görevine getirildi. 1977 yılındaki 1 Mayıs’ta karanlık güçler tarafından yapılan provokasyon sırasında bacağından yaralandı.

İlerleyen süreçte Sendikanın Genel Yürütme Kurulu üyesi seçildi. Genel Başkan Vekilliği ve Örgütlenme Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. Aynı dönemde, DİSK Genel Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

1980 darbesi üzerine, yurtdışında yaşamak zorunda kalan Tokmak DİSK’in yeniden çalışmalarına başlaması üzerine Türkiye’ye döndü ve 1991 yılında T. Maden-İş Genel Başkanı oldu.

T. Maden-İş ve Otomobil-İş sendikalarının birleştirilmesi sürecinde yoğun emek harcadı ve DİSK çatısı altında yeni oluşturulan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkan Vekilliği görevine getirildi.

1995 yılına kadar bu görevine devam eden Murat Tokmak, DİSK’in 10. Genel Kurulu ve 11. Genel Kurullarında Genel Sekreterlik görevine seçildi ve bu görevinden 2002 yılında ayrıldı.

Son olarak, yaşamını sürdürdüğü İnice Köyü Dayanışma Derneği’ni kurmuş ve Derneğin başkanlığını üstlendi.