Mısır’da akan kanı durdurun!

DİSK Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Subaşı’nın, Mısır’daki son gelişmelere ilişkin açıklaması:

MISIR’DA AKAN KANI DURDURUN!

SİYASET KONUŞALIM; YOKSUL HALKIN SORUNLARINI ÇÖZELİM!

Mısır’da yakın tarihimizin en kanlı ve en akıl almaz olaylarından biri yaşanmaktadır. 2006 yılında bağımsız sendikaların grevleriyle başlayan, yoksul halkın ve işçi sınıfının ekonomik ve siyasi değişim taleplerini dile getirdiği halk hareketi önce anti-demokratik seçim sistemiyle kurulan hükümetin, ardından da ordunun müdahalesiyle durdurulmak istenmiştir.

Bugün gelinen aşamada yaşanan şiddet olayları vicdan sahibi herkesi derinden etkilemektedir. Askeri müdahale yüzlerce insanın hayatına mal olmuş ve gelişmeler daha fazla endişe yol açmıştır.

Bizler geçmişte dünyanın çeşitli ülkelerinde benzeri askeri darbelere şahit olduk. Bu askeri darbeler sıklıkla emperyalizmin söz konusu ülke veya bölgedeki planları çerçevesinde gerçekleşmekte, yüzlerce can kayıbına neden olmakta ve ülkede onarılması güç yaralar açmaktadır.

Türkiye ve Türkiye işçi sınıfı darbelerde ağır bedeller ödemiştir. İster Güney Amerika’da ister Orta Doğu’da isterse Asya’nın uzak bir köşesinde olsun DİSK, askeri darbelere, orduların siyasete müdahalesine karşı çıkmaktadır.

Devrik Cumhurbaşkanı Mursi’nin ve Özgürlük ve Adalet Partisi’nin siyasi ve ekonomik çizgisini geçtiğimiz aylarda yaptığımız çeşitli açıklamalarla eleştirmiştik. Ancak bu partinin üye ve taraftarlarının sokak ortasında öldürülmesini hiçbir vicdan kabul edemez.

Mısır halkı için dileğimiz, akan kanın bir an önce durması, demokratik bir seçim sistemi çerçevesinde seçimlere giderek halkın iradesini yansıtan bir meclis oluşturulması ve toplumsal mutabakata dayalı bir anayasa hazırlanmasıdır.

Mısır’ın tekrar huzura ve demokrasiye kavuşması için başta demokratik ve bağımsız sendikalar olmak üzere bütün kurumlarla dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.