MEGAM’DA YETKİMİZİN KABUL EDİLMESİ İÇİN MÜCADELE SÜRÜYOR

Sendikamızın örgütlendiği Ergene’deki Megam işyerinde Bakanlık, toplu sözleşme için yeterli koşulları sağladığımızı açıklamıştı.

Ancak işveren açık kayıtlara rağmen Bakanlığın tespitine karşı dava açtı. İşçilerin tercihine ve hakkına saygı göstermedi.

İşyerindeki üyelerimizin de isteği üzerine, işverenin sendikal haklara saygı göstermesi ve sendikamızın yetkisini kabul etmesi amacıyla Şubat ortasından itibaren işyeri önünde haklara saygı nöbeti başlatıldı.

Genel Yönetim Kurulu üyemiz Savaş Testici ve gönüllülerin sürdürdüğü nöbet süresi içinde işverenin girişimleriyle karayolları dahil devletin ve işveren örgütlerinin yoğun baskıları ardı ardına geldi. Pankartlar sökülüp atıldı, tehditler yoğunlaştı.

İşveren bir yandan bölgedeki kamu otoritelerini kullanarak nöbeti kırmaya çalışırken diğer yandan ise elindeki tüm idari kadro ile işçileri yıldırmaya, sendikadan istifa ettirmeye çabalıyor.

Artan baskılar ve işten çıkarmalar üzerine sendikal hakların engellemesi nedeniyle üyelerimiz adına savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Talebimiz açık ve net; işçilerin tercihine, sendikal haklarına saygı gösterin. İtirazınızı çekin ve mahkemeleri boş yere meşgul etmeyin.

Sendikaya üye olmak ve toplu iş sözleşmesi ile çalışma ve ücretlerimizi belirlemek tüm işçilerin Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış hakkıdır. Bizler haklarımızı savunacağız.