Lafem Giyim’e uluslararası uyarı

Sendikamıza üye olan 20 işçiyi işten çıkartan ve işçiler üzerinde sendikal baskıyı sürdüren Sultanbeyli’deki Lafem Giyim’e DİSK Tekstil’in üyesi olduğu IndustriALL Küresel İşçi Sendikası tarafından uyarı mektubu gönderildi.

Tüm dünyada 140 ülkede 50 milyon işçiyi temsil eden IndustriALL Genel Sekreteri Jyrki Reina tarafından gönderilen mektupta Lafem Giyim işvereni Zekeriya Şahintürk’e haksız yere, sendikal sebeple işten çıkardığı tüm işçileri işe geri alması ve sendikayı tanıması çağrısında bulundu.

Reina, sendikalaşmanın Türkiye Anayasası tarafından güvenceye alınan temel bir hak olduğuna vurgu yaptı ve kabul edilmesi imkansız bu tutuma son verilmediği takdirde dünyanın her yerinde üye sendikaların DİSK Tekstil ile dayanışma içinde olacağını, dahası Lafem Giyim’in uluslararası alanda üretim yaptığı firmalar nezdinde de girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

IndustriALL Küresel İşçi Sendikası özellikle son dönemde Bangladeş’te yüzlerce işçinin öldüğü vahim vakaların ardından etkili bir kampanya ile 100’ü aşkın tekstil markasının imzaladığı bir anlaşmayı hazırlamış ve uluslararası markaların tazminat ödemesinden işçi ücretlerinin yükseltilmesine kadar bir dizi talebin yerine getirilmesini başarmıştır.

IndustriALL, Türkiye’de sendikal baskılara karşı özel ilgi göstermekte ve son yıllarda çokça görülen örneklerde olduğu gibi etkili kampanyalar düzenleyerek işverenleri suç işlemekten vazgeçirmeye çalışmakta ve işçilerin sendikal hakkının tanınması için çaba göstermektedir.

IndustriALL, dünyanın önde gelen tekstil perakendecileri ile anlaşmalar imzalayarak tedarik zincirinde sendikal hak ve özgürlüklerin tanınması ve üye sendikaların güçlenmesi için katkısını sürdürmektedir.

IndustriALL Küresel İşçi Sendikasının Mektubu