Lafem Giyim’de sendikal baskı: 20 üyemiz işten çıkarıldı

İstanbul Sultanbeyli’de kurulu olan Lafem Giyim’de işçilerin daha iyi şartlarda çalışmak için anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olması üzerine geçen haftadan bugüne (14.11.2013) 20 üyemiz işten çıkarıldı. 13 üyemiz tazminatlı şekilde işten çıkarılırken kalan 7 üyemizin tazminatı da verilmedi.

İşyerinde sendikamızın “olası” bir eylemine karşı, hiçbir geçerli sebep olmamasına karşın, 2 otobüs polis fabrika önünde bekleyerek patronla beraber işçilere gözdağı verilmektedir. Ayrıca işçilerle toplantı yapan işveren de bir yandan zam sözü verirken öte yandan sendikal baskıyı sürdürmektedir.

Sendikamız işvereni bu haksız ve yasadışı tutumdan vazgeçmeye davet etmektedir. Aynı zamanda firmanın uluslararası müşterileri nezdinde girişimlerde bulunmaktadır. Sendikamızın meseleyi diyalogla çözme çabasına Lafem Giyim olumlu yaklaşmadığı takdirde sendikamız üyeleriyle beraber önümüzdeki haftadan itibaren eylemlere başlayacaktır. Aynı zamanda hukuki süreç de başlatılmıştır.

Lafem Giyim; Zara, H&M, Gap, Esprit, Brax gibi firmalara üretim yapmaktadır ve bu firmaların davranış kurallarına uymakla yükümlüdür. Bu temelde sorunun her iki tarafın lehine çözülmesi açısından müşteriler nezdinde de girişimlerde bulunulmaktadır.

Ülkemizde sendikalaşma anayasal bir haktır. Her işçi sendikaya üye olup olmamakta özgürdür. Sendikal sebeple baskı yapmak suçtur. Lafem Giyim ülkemizde yasaların verdiği haklarla işyerini kurmuştur ve bu yasaların verdiği imkanlar kar etmektedir. Lafem Giyim işvereninin sahip olduğu yasal haklar gibi işçilerin de hakları vardır. Bu hakların kullanılmasını tehditle engellemek kabul edilemezdir. Hem yasalarımızda hem de uluslararası davranış kodlarında yaptırımları vardır.

Lafem giyim işverenine yaptığı bu hatadan dönmesini, firmasını bugünlere getiren çalışanlarının haklarına saygı göstermesini ve haksız yere işten çıkardığı üyelerimizi işe geri almasını talep ediyoruz.