KÜRESEL SENDİKADAN DENİM İŞÇİLERİNE DESTEK

Sendikamızın üyesi olduğu IndustriALL Global Union (Küresel Sanayi İşçileri Sendikası) Denim Kumaşçılık işvereninin hukuk dışı işlemlerine yönelik bir mektup yayımladı.

Valter Sanches (IndustriALL Global Union Genel Sekreteri)

Genel Sekreter Valter Sanches tarafından Denim Kumaşçılık işverenine gönderilen mektupta, DİSK-Tekstil ile derhal görüşme yapılması uyarısında bulunuldu.

Valter Sanches mektubunda 12 işçinin DİSK-Tekstil’e üye oldukları için işten çıkarıldığının açık olduğunu ve bunun kabul edilemez bulunduğu bildirdi.

Mektupta Denim Kumaşçılık işletmesinin bu davranışının Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün 87 ve 98 sayılı sözleşmelerine olduğu kadar, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 51’inci ve 6356 sayılı Yasa’nın 17’nci maddelerine de aykırı olduğu hatırlatıldı.

Genel Sekreter Sanches, işvereni uluslararası sözleşmelere ve yasalara harfiyen uymaya; işten çıkarılan işçileri derhal geri almaya ve sendikal haklarına saygı göstermeye davet etti.

Sanches ayrıca Denim Kumaşçılık’ın derhal düzeltici önlemler alarak, şirketin müşterisi olan ve Küresel Sendika olarak Küresel Çerçeve Anlaşmalar yaptıkları markalardan daha fazla eylem yapmasını istemelerine gerek kalmayacağını umut ettiklerini belirtti.