KÜRESEL SENDİKA YENİ DÖNEME YENİ KADRO İLE BAŞLIYOR

Sendikamızın da üyesi olduğu IndustriALL Globol Union (Küresel Sendika) 14-15 Eylül 2021 tarihlerinde 3. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi.

 

Küresel Covid-19 salgını nedeniyle Cenevre’deki bir stüdyoda ve sanal ortamda gerçekleştirilen Genel Kurul Başkan Jörg Hofmann‘ın (Almanya) yönetiminde çalışmalarını sürdürdü.

Jörg Hofmann (IndustriALL Global Union ve IG Metall Başkanı)

100’ün üzerindeki ülkeden 3.000’i aşkın delege ve gözlemci tarafından izlenen genel kurulda oylamalar elektronik ortamda yapıldı. Sendikamız adına Genel Başkanımız Kazım Doğan, Genel Sekreter Yardımcımız Ergün İşeri, Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Deniz Medet ve İSG Uzmanımız Gizem Salman genel kurula katıldı.

Genel Kurulun ilk gününde genel sekreterlik, denetim kurulu raporları okundu ve onaylandı. Tüzük değişikliklerinin, eylem planlarının ve karar tasarılarının görüşüldüğü genel kurulda, yeniden aday olmayacağını açıklayan Genel Sekreter Valter Sanches‘e (Brezilya) bir plaket verildi.

Valter Sanches ve Jörg Hofmann

Başkan Jörg Hofmann iş kazalarında ve saldırılar nedeniyle yaşamını yitiren işçi önderleri için herkesi saygı duruşuna davet etti.

Genel Kurulda yapılan saygı duruşu

Tüzük değişikliği önerileri içinde kadınların yönetim kadrolarında daha fazla temsilcini öngören önerilerin bir kısmı şaşırtıcı bir şekilde kabul edilmedi. Kadın delegeler konuşmalarında bu durumdan duydukları üzüntüyü açık bir şekilde dile getirdiler.

Günün sonunda ise yeni liderlik takımının seçimine geçildi. Başkan Hofmann yeniden aynı göreve getirilirken, Genel Sekreterliğe Atle Høie (Norveç), Genel Sekreter Yardımcılıklarına ise Christine Olivier (Güney Afrika), Kan Matsuzaki (Japonya) ve Kemal Özkan (Türkiye) seçildiler.

Atle Høie (Genel Sekreter)
Christine Olivier (Genel Sekreter Yardımcısı)
Kan Matsuzaki (Genel Sekreter Yardımcısı)
Kemal Özkan (Genel Sekreter Yardımcısı)

 

 

Küresel Sendika bölgelerinden genel başkan yardımcılıklarına ise 6 yeni isim getirildi:

Asya Pasifik bölgesinden Akira Takakura (Japonya)

Güney Amerika ve Karayipler bölgesinden Lucineide Varjao (Brazil)

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinden dönüşümlü olarak; Abdelmajid Matoual 2021-2022 (Fas), Hashmeya Al Saadawi 2022-2023 (Irak), Saleh Kandil 2023-2024 (Fas), Habib Hazami 2024-2025 (Tunus)

Kuzey Amerika bölgesinden Anna Fendley (ABD)

Sahraaltı Afrika bölgesinden Joseph Montesetse (Güney Afrika)

Avrupa bölgesinden dönüşümlü olarak; Garbinea Espejo ilk 2 yıl için (İspanya) ve ikinci 2 yıl için Marie Nilsson (İsveç)

Genel Kurulda Türkiye dahil bir çok ülkeden sendika yöneticisi ülkelerinde yaşanan sorunları dile getirdi.

Verilen önergeler ve talepler doğrultusunda başta Cezayir, Belarus, Güney Kore, Endonezya ve Myanmar olmak üzere sendikalarla dayanışma ve ülke yönetimlerine kına kararları alındı.

Genel Kuruldan kareler;

IndustriALL Global Union liderlik takımı ve genel kurul çalışmalarını sağlayan tüm ekip bir arada
Myanmar’daki askeri yönetime karşı ve Myanmar halkıyla, işçi sınıfıyla dayanışma kararının görüşülmesi