Küresel Sendika Kadınlar Toplantısı

Sendikamızın üyesi olduğu Bütün Sanayi İşçileri Küresel Sendikası (IndustriaALL Global Union) tarafından İstanbul’da “Kadınlar Toplantısı” düzenlendi.

kemperle_austria_2-200x200
Monika Kemperle

7 Mayıs 2015, Perşembe günü yapılan toplantıya Küresel Sendika’nın Türkiye’deki tüm üye sendikalarının temsilcileri katıldı.

Friedrich Ebert Vakfı’nda gerçekleştirilen toplantıda Sendikamızı İstanbul Şubemizden SUNJÜT İşyeri Sendika Temsilcilerimiz Gülten Doğru ve ÜNSA işyerinden üyemiz Aynur Çelik temsil etti.

Küresel Sendika Genel Sekreter Yardımcısı Monika Kemperle tarafından açılışı yapılan toplantının ilk oturumunda Beyrut toplantısının raporu ele alındı.

bruce_2-200x200
Carol Br

İkinci oturumda Küresel Sendika Kadın İşçiler Bölümü Müdürü Carol Br, Küresel Sendikanın ulusal düzeydeki yapıları ve bunlara ilişkin politikalara dair bir sunum yaptı.

Kadınlar Toplantısının son oturumunda ise “Kadınlar Ağı”nın nasıl, hangi konularda oluşturulabileceği, hangi eylem ve etkinliklerin gerçekleştirilebileceği ve üstlenilebilecek sorumluluklar ile zamanlama konuları ele alındı ve katılımcılarla birlikte tartışıldı.

 

Sendikalarda Kadınlar

Friedrich Eber Vakfı (FES) ile Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV) tarafından düzenlenen “Sendikalarda Kadınlar” toplantısı 8 Mayıs 2015, Cuma günü yapıldı.

Şişli Kent Kültür Merkezi’nde ki toplantı, Kadın örgütlenmesi, sorunlar ve modeller alt başlığıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya Sendikamız adına Söke Şube Sekreterimiz Şadiye Kiracıoğlu ve Şube Yönetim Kurulu üyesi Arife Çevik katıldı.

Gün boyu süren toplantının açılışını KADAV adına Serap Güre ve Genel-İş Konut İşçileri Şubesi Başkanı Nebile Irmak yaptı.

Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Betül Urhan’ın “Sendika kadın ilişkisinde görülen sorun alanlarının belirmeye yönelik araştırmanın sonuçları ve çözüm önerileri” başlıklı sunumu Prof. Dr. Meryem Koray’ın yönetiminde tartışmaya açıldı.

Küresel Sendika Genel Sekreter Yardımcısı Monica Kemperle’nin “Erkek egemen sendikalarda kadın katılımı” başlıklı sunumundan sonra Viyana Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sabine Blaschke “Kadınların sendika yönetimlerine katılımını artırmanın yolları” başlıklı bir konuşma yaptı.

Her iki konuşma KEİG Platformu temsilcisi Nihal Şirin’in kolaylaştırıcılığında katılımcıların görüşlerine açıldı.

kuresel-sendika1

kuresel-sendika2

kuresel-sendika-3