KOD-29 KIYIMI VE GAZİANTEP’TE VALİ İLE GÖRÜŞME

  • Günde ortalama 500 işçi Kod-29 ile işten çıkarıldı!
  •  2020 yılında 177 bin işçi Kod-29 bahanesiyle işten çıkarıldı!
  • Kod-29 gerekçesiyle ayda ortalama 14 bin 722 işçi  işten çıkarıldı!

Kamuoyunda “Kod-29” olarak bilinen ve işçinin iş sözleşmesinin işveren tarafından İş Kanunu’nun 25-II maddesinde yer alan “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” gerekçesi ile feshedilmesi çalışma yaşamının kanayan bir yarasıdır.

Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik  Kurumu (SGK) işten çıkarma veya ayrılma kodlarına ilişkin verileri yayımlamıyor. DİSK-AR tarafından CİMER başvurusu ile SGK’den elde edilen verilere göre 2020 yılında 176 bin 662 işçi Kod-29 nedeniyle işten çıkarıldı. 34 bin 145 kadın ve 142 bin 517 erkek işçi Kod-29 bahanesiyle işten çıkarıldı. Böylece Kod-29 ile işten çıkarılanların sayısı ayda ortalama 14 bin 772 ve günde ortalama 491 kişi oldu.

Kod-29 ile işten çıkarılan işçiler kıdem tazminatı ve ihbar öneli/tazminatı alamıyorlar.  Ayrıca Kod-29’dan çıkarılan işçiler İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor.

İşverenlerin uzun yılardır, işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı haklarını gasp etmek için başvurdukları bu yöntem, Covid-19 döneminde uygulanan işten çıkarma yasağını delmek için de kötüye kullanılıyor. İş Kanunu’nun 25-II maddesi işten çıkarma yasağının istisnalarından birini oluşturuyor.

Kaynak: http://arastirma.disk.org.tr/?p=5458

KOD-29 SORUNU GAZİANTEP VALİSİ GÜL’E ANLATILDI

Bir süre önce Gaziantep’te faaliyet yürüten iki ayrı işletme Yasin Kaplan ve Güven Boya’da sendikamıza üye bazı işçiler Kod-29 ile işten çıkarılmıştı.

İşverenlerin Kod-29’u ülke genelinde açık bir kötüye kullanma aracına dönüştürülmesi, DİSK’in girişimleriyle de açıklığa kavuşturuldu.

Gaziantep’teki Kod-29 sorununu görüşmek üzere Bölge Temsilcimiz Mehmet Türkmen ve her iki işletmeden üyelerimizi temsil eden işçiler Gaziantep Valisi Davut Gül ile bir görüşme gerçekleştirdi.

5 Nisan 2021 tarihinde yapılan görüşmede, Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan sorunlar ve işverenlerin Kod-29’u hukuksuz biçimde kullanmasına ilişkin şikayetler aktarıldı. Valiliğin bu hukuksuz uygulamalara yönelik önlem alması talep edildi.

Vali Gül, iletilen şikayetler konusunda çalışma yapacaklarını ifade etti.