KENAN BUDAK KATLEDİLİŞİNİN 33. YILINDA ANILDI

kenan-budak-anmasi

1980 darbesinden önce DİSK üyesi İlerici Deri-İş Sendikası’nın Genel Başkanı olan Kenan Budak katledilişinin 33. yılında düzenlenen bir törenle anıldı.

Budak, 12 Eylül darbesinden sonra sendikal hakların ve özgürlüklerin korunması için verdiği mücadele sırasında 1981 yılında, Silivrikapı’da kurulan bir pusuda katledilmişti.

DİSK ve Tekstil İşçileri Sendikası tarafından 25 Temmuz’da düzenlenen anma törenine, Birleşik Metal-İş, Nakliyat-İş, Dev. Sağlık-İş ve Genel-İş yöneticileri, işyeri temsilcileri, SODAP yönetici ve üyeleri ile Budak ailesi katıldı.

Törende Budak ailesi adına Genel Başkanımız Rıdvan Budak, DİSK adına Genel Başkan Kani Beko ve Kenan Budak’ın siyasi mücadele arkadaşları adına 1981 yılında kapatılan Sosyalist Vatan Partisi’nin Genel Başkanı Mehmet Özler birer konuşma yaptı.

Rıdvan Budak, “Kenan’ın ve bizlerin verdiği mücadele sömürü düzenine karşıydı, aktörler değişti düzen aynı düzen. Yine gencecik çocuklar vuruluyor. Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan gibi çocuklar öldürülüyor, siyasi iktidar onların annesine bile dil uzatıyor” dedi.

Kani Beko ise yaptığı konuşmada; Kenan Budak gibi birçok arkadaşımızın, sadece işçi sınıfının ekonomik, demokratik hakları için olduğu kadar siyasi hakları içinde mücadele yürüttüğüne ve bu uğurda can verdiğini hatırlattı. Beko, bugün Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de insanlar savaşa kurbanlar verildiğini, DİSK’in her zaman barış talebiyle yürüdüğünü, Kenan Budak yaşasaydı, birlikte barış için mücadelede edeceklerini söyledi.

Mehmet Özler etkinlikteki konuşmasında, Kenan Budak’la 12 Mart dönemine uzanan bir dostluk ve mücadele arkadaşlıkları olduğunu belirterek, her zaman dikkatli, gayretli ve inançlı bir şekilde üstendiği birçok sorumluluğu başarıyla yerine getirdiğine değindi.

Kenan Budak’la aynı pusuya düşen ancak sağ olarak kurtulmayı başaran Munzur Pekgüleç kısa bir konuşma ile söz sırasının artık gençlerde olduğuna, mücadele bayrağını gençlerin alması gerektiğine vurgu yaptı.

 

kenan-budak-anmasi-1

kenan-budak-anmasi-2