Kenan Budak anıldı

DİSK İlerici Deri-İş Genel Başkanı Kenan Budak mezarı başında anıldı

DİSK üyesi İlerici Deri-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Kenan Budak, 25 Temmuz 2011, Pazartesi günü yapılan bir törenle anıldı.

İstanbul, Silivrikapı Mezarlığı’nda yapılan anma törenine başta Sendikamızın Genel Başkanı Rıdvan Budak olmak üzere Budak ailesi, DİSK eski Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekile Süleyman Çelebi, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Yönetim Kurulu üyeleri Ali Cancı, İsmail Yurtseven, Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Celalettin Aykanat, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Örgütlenme Dairesi Başkanı Özkan Atar, Nakliyat-İş Sendikası yönetim Kurulu üyeleri ve işyeri temsilcileri ve Kenan Budak’ın dostları katıldı.

DİSK Örgütlenme Dairesi Başkanı ve Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Alirıza Küçükosmanoğlu, öldürülüşünün 30. yılında bir araya gelenlere Budak ailesi ve DİSK adına teşekkür etti. Katılımcılar Budak anısına bir dakika saygı duruşu yaptı.

Mezarı başında yapılan anma töreninde ilk konuşmayı, Kenan Budak ile sendikal mücadelesinde beraber çalıştığı arkadaşlarından Munzur Pekgüleç yaptı. Pekgüleç, çok zor koşullarda çalışma yürüten Budak’ın, zorluğa boyun eğmediği, 12 Eylül’ün baskı döneminde kararlılıkla haklarını savunduğu için hain bir pusuda katledildiği belirtti.

İkinci konuşmayı, DİSK adına Genel Sekreter Tayfun Görgün yaptı. Görgün, Budak’ın Erzincan’da başlayan ve İstanbul’da sendikal ve siyasal mücadelede gelişen yaşam öyküsünü aktardı. Kenan Budak’ın çok genç yaşta vurularak ölmesini unatamadıklarını söyleyen Görgün, yıllardır hepimiz sırtımızda bir kurşunla yaşıyoruz dedi.

Anma töreni, çeşitli siyasi parti temsilcilerinin yaptığı konuşmalarla sona erdi.