Karacan’ı binlerce işçiyle uğurladık

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde bulunan işyeri ziyareti sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren DİSK/Lastik İş Genel Başkanı Abdullah Karacan’ı, binlerce işçinin katıldığı bir törenle uğurladık.

Karacan için ilk tören Lastik-İş’in İzmit’teki sosyal tesislerinde yapıldı. Törene Abdullah Karaca’nın eşi, çocukları ve dostları, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, Lastik-İş yönetici ve üyeleri, DİSK üyesi sendikaların Genel Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri, DİSK’in önceki dönem Genel Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Industriall Küresel Sendikası temsilcileri, milletvekilleri ve belediye başkanları, siyasi parti, emek ve meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Lastik İş Genel Sekreteri Alaaddin Sarı “Genel Başkanımıza atılan o kurşun, bizim, Lastik-İş’in tüm üyelerine atılan bir kurşundur” dedi ve Lastik-İş sendikasının bundan sonra Abdullah Karacan’ın gösterdiği yolda devam edeceğinin altını çizdi. Binlerce işçi Alaaddin Sarı’nın “Hakkınızı helal ediyor musunuz” sorusuna “Helal olsun” diye yanıt verdi.

Industrial Küresel Sendikası Genel Sekreter yardımcısı Kemal Özkan ise yaptığı konuşmada “İçimiz kan ağlıyor. Onun dalgalandırdığı bayrağı aşağıya indirmeyeceğimize söz vermemiz gerekiyor.  Ancak böyle kendisi rahat ve huzur  içinde uyuyabilir” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise yaptığı konuşmada, Abdullah Karacan’ın Lastik-İş Sendikasını zor günlerden bu günlere getirdiğini, Karacan’ın lastik işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çaba, kararlılık ve irade gösterdiğini, lastik fabrikalarında taşeron firmalarının ortadan kaldırılmasının onun eseri olduğunu, DİSK’in birliği ve bütünlüğü için çaba gösterdiğini hatırlatarak “Başta lastik işçileri, Lastik-İş Sendikamız, DİSK’in 22 sendikası ve DİSK, Abdullah Karacan’ı yaptıklarıyla, mücadelesiyle yaşatmaya devam edecek” dedi.

Lastik İş Genel Başkanı Abdullah Karacan’ın naaşı binlerce işçinin katıldığı Fevziye Camiindeki cenaze namazının ardından İzmit Başçeşme Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Not: Haber www.disk.org.tr sayfasından alınmıştır.

Tekstil İşçileri Sendikası olarak değerli kardeşimiz Abdullah Karacan’a son görevimizi yerine getirmeye çalıştık, Sendikamızın Genel Yönetim Kurulu üyeleri ve temsilcilerimizden oluşan bir heyetle onu son mekânına yolcu ettik.

Şimdi bütün umutla yaralı kardeşlerimizin sağlık haberlerini bekliyoruz. Bir an önce iyileşmelerini ve aramıza dönmelerini diliyoruz.