İzmir’den yükselen tepki; Taşerona hayır!

disk-tekstil-izmir-taseron

Konfederasyonumuz DİSK tarafından yapılan çağrı ile binlerce işçi İzmir’de toplandı.

Hükümetin son düzenlemeleriyle daha da yaygınlaştırılan taşeron sistemine karşı, işçilerin tepkisini sergilemek ve DİSK’in görüşlerini anlatmak amacıyla düzenlenen etkinlikte işçiler kararlı bir duruş sergiledi.

DİSK’in düzenlediği etkinliğe, KESK ve Türk-İş’e bağlı sendikaların şubeleri de katılarak, güç ve eylem birliğinin güzel bir örneğini sergilediler. Ayrıca çeşitli demokratik kitle örgütleri ile meslek odaları da katkı verdiler.

Açıklanan program dahilinde saat 16.00’da Basmane’de toplanan işçiler, DİSK’in açtığı “İş Cinayetlerine, Köleliliğe, Taşerona Karşı Diren İşçi” pankartı arkasında kortejler oluşturdu.

izmir-taseronKortejin en önünde DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Sendikamızın Genel Başkanı Rıdvan Budak yer aldı. DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, DİSK üyesi sendikaların başkanları ile merkez ve şube yöneticileri de kortejlerinin başında yürüdü.

İşçilerin bu anlamlı ve önemli mücadelesine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’da ve CHP İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları da korteje katılarak destek verdi.

Gündoğdu meydanına kadar yapılan yürüyüş sırasında, işçiler sık sık “Taşerona Hayır”, “Taşerona Geçit Vermeyeceğiz”, “Susma Haykır Taşerona Başkaldır”, “Birleşe Birleşe Kazanacağız” sloganları ile tepkilerini dile getirdiler. Yürüyüşe Sendikamızın Söke Şubesi’nden katılım oldu.

Gündoğdu meydanına kadar akan işçi seli, burada yeniden bir araya geldi. Bu sırada alandan gökyüzüne yüzlerce siyah balon yükselmeye başladı. Birçok işçi de yine üzerinde beyaz harflerle “Taşerona Hayır” yazılı siyah tişörtlerle yürüyüşe katıldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Gündoğdu Meydanı’nda işçilere ve basına bir açıklama yaparak DİSK’in görüşlerini aktardı. Beko konuşmasında satır başlarıyla şunları söyledi:

  • Soma’daki katliamın üzerinden 4 ay geçti.
  • Türkiye bu sürede iki Soma katliamı daha yaşadı.
  • İş güvenliğini sağlayamayan patrona yaptırım uygulaması gereken devlettir. Devleti yönetenler iş cinayetlerine savunma hazırlıyor.
  • İş cinayetlerine karşı yıllardır üç şey söylüyoruz: Denetimi bağımsız kuruluşlar yapmalıdır; ikincisi işçinin en büyük güvencesi örgütlü olmasıdır, eğer bir işyerinde sendika yoksa, işyerindeki sendika patronla ortak çalışıyorsa orada iş cinayeti bitmez; üçüncü konu taşeron yasaklanmalıdır. Çünkü taşeron demek iş cinayeti demektir.
  • Taşeron sistemi işçi sınıfına karşı açılmış bir savaştır. AKP iktidarının çıkardığı yasalarla taşeron zorun olmuştur.
  • Bizim çocuklarımız alnının teriyle ekmek parasını kazanacak, onların taşerona köle olmasına izin vermeyeceğiz.

 

Fotograflar; Ege Telgraf ve İzmir 9 Eylül gazeteleri