ITUC’un çağrısıyla Filistin için dayanışma

Konfederasyonumuz DİSK’in de üyesi olduğu Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) yayınladığı bir çağrı ile üyelerini Filistin için dayanışmaya davet etti.

Yayınlanan çağrıda Gazze’de yaşananların dehşetini ve gayri meşruluğunu vurgulanırken saldırının kalıcı insani sorunlara yol açacağını hatırlatıldı. ITUC, bütün dünyayı Gazze’ye su, gıda, ilaç ve enerji gibi insani yardımlar yapmaya davet ederek, bütün hükümetleri ateşkes sağlanması ve Filistinlilere yönelik baskıların durdurulması için göreve çağırdı.

Üyesi olduğumuz IndusriALL Global Union tarafından da yinelenen bu çağrı üzerine, DİSK tarafından kısa süre içinde ülke çapında bir eylem programı oluşturuldu.

7 Ağustos’ta İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere DİSK’in bölge ve il temsilciliklerinin bulunduğu tüm kent merkezlerinde farklı saatlerde etkinlikler düzenlendi.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği etkinliklere, çeşitli demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko Ankara Güvenpark’ta, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise İstanbul’da Tünel’de düzenlenen etkinliklerde yer aldı.

İstanbul’daki etkinlikte bir konuşma yapan Çerkezoğlu, ITUC yaptığı çağrıyı kamuoyu ile paylaştı. Çerkezoğlu, hükümetin Ortadoğu’ya yönelik politikalarını da eleştirdi ve şunları söyledi: “Kendi yurttaşları 10 Haziran’dan beri IŞİD adı verilen çetenin elinde rehinken, serbest bırakılmalarını temenni etmekle yetinen bir hükümetin İsrail’e karşı hamasi sözlerinin de Ortadoğu halkları gözünde hiçbir inandırıcılığı yoktur.”