İstanbul Şubemizin 6. Genel Kurulu toplandı

istanbul-1

Sendikamızın İstanbul Şubesinin 6. Genel Kurulu, 9 Kasım 2014 tarihinde toplandı.

İstanbul, Bostancı’daki The Green Park Hotel’de yapılan toplantıya başta İstanbul Şube olmak üzere üyelerimiz ve delegelerimiz katıldı.

Toplantı Şube Sekreteri Mehmet Ali Başak tarafından açıldı. Başak daha sonra Şube Başkanı Kazım Doğan’ın açış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.

Doğan konuşmasında, son bir yıl içindeki örgütlenme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ardından Greif’e bağlı işyerlerini kapsayan toplu iş sözleşmesi ile sağlanan haklara değindi.

Kazım Doğan ayrıca, yakın zamanda meydana gelen iş kazalarına da dikkat çekerek, bu türden kazaların önlenmesi bakımından işçilerin örgütlülüğünün önemine vurgu yaptı.

Delegeler, Şube Genel Kurulu’nu yönetmek üzere Sendikamızın Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı başkanlığında Başkanlık Kurulu’nu seçti. Yapılan oylamada, oy birliği Başkan Yardımcılığına Savaş Başgül ve Ergün İşeri, yazmanlıklara ise Aynur Çelik ve Zeynep Sarıcı göreve getirildi.

Muzaffer Subaşı, delegeleri ve konukları Kurtuluş Savaşını veren ve Cumhuriyetimizi kuran başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz, Konfederasyonumuzun kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler ile birlikte yitirdiğimiz tüm yöneticilerimiz ve üyelerimiz, iş cinayetlerine kurban edilen tüm sınıf kardeşlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Genel Kurula Genel Başkanımız Rıdvan Budak, Genel Sekreterimiz Muzaffer Subaşı, geçmişte Sendikamızın Çukobirlik Şube Başkanlığı görevini de yapmış olan halen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcılğı görevini yürüten Ömer Fethi Gürel birer konuşma yaptı.

Genel Başkan Rıdvan Budak konuşmasında, emek sermaye çelişkisine, ekonomide yaşanan sorunlara, siyasetteki sorunlara değindi. Bu ülkede üreten ve vergi veren herkesin, hükümetin yaptığı her kuruş harcamanın hesabını sorması gerektiğini söyleyen Budak, delege ve üyelerimize hangi siyasi parti üyesi olurlarsa olsunlar haklarını savunmalarını, herkesin hukuka uygun davranması için uğraşmalarını, emeklerinin ve vergilerinin boşa harcanmasına izin vermemeleri tavsiyesinde bulundu.

Genel Sekreterimiz Subaşı ise DİSK’in yıllardır yaptığı uyarıların hükümetçe dinlenmediğini, gereken önlenmelerin alınmadığı hatırlattı. Muzaffer Subaşı kendinden başka kimseyi dinlemeyen ve sermayeyi kollayan hükümetin uygulamaları nedeniyle iş kazalarında, iş cinayetlerinde büyük artış meydana geldiği söyledi.

Gürel konuşmasında Çukobirlik örgütlenmesi ve 12 Eylül sonrasında yaşadıkları deneyimleri aktardı. Birlik olmanın, birlikte mücadelenin ve sendikanın önemine değinen Gürel, işçilerin sendika çatısı altında daha güvenli olacaklarını söyledi.

Genel Kurul’da raporların görüşülmesine geçildiğinde, SUNJÜT Dudullu fabrikası baştemsilcisi Cihangir Şahan, SUNJÜT Hadımköy fabrikası Baştemsilcisi Üzeyir Baydar, ÜNSA Samandıra Temsilcisi Birol Tan ve ÜNSA Sultanbeyli fabrikası İSG temsilcisi Nursel Öztürk söz alarak, çeşitli konularda görüşlerini dile getirdiler. Sorunlu bir dönemin ardından toplu iş sözleşmesinin başarıyla imzalandığını belirten delegeler, ileriye dönük umutlu olduklarını ve örgütlülüklerinin daha da güçlendireceklerini söylediler.

Raporların görüşülüp tamamlanmasından sonra İstanbul Şube organları delegelerin oy birliği ile aklandı.

İstanbul Şube Genel Kurulu, yönetim, denetim ve disiplin kurulları ile merkez genel kurulu delegelerinin belirlendiği seçimlerle tamamlandı.

Yeni seçilen kurul üyeleri şu şekilde belirlendi

İstanbul Şube Yönetim Kurulu

 • Kazım Doğan Şube Başkanı
 • Ali Başak
 • Üzeyir Baydar
 • Cihangir Şahan
 • Günal Özbaş

İstanbul Şube Denetim Kurulu

 • Cemal Uzun
 • Recep Odabaş
 • Yılmaz Turgay

İstanbul Şube Disiplin Kurulu

 • Songül Esmer
 • Nursel Öztürk
 • Mehmet Topal
 • Ahmet Çakmak
 • Ulaş Çınar

istanbul-6

istanbul-2

istanbul-5

istanbul-4

istanbul-3

oy-verme