İşkolumuzda sendikalar arası diyalog ve işbirliği anlaşması

Üyesi olduğumuz Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (IndustriALL Global Union) işkolumuzdaki üye sendikaların ortak çalışmalarını teşvik ve işbirliğini güçlendirmeye yönelik girişimleri sonuç verdi.

IndustriALL ve işkolumuzdaki 4 üyesi arasında bir anlaşma imzalandı. Anlaşma anahatlarıyla üye sendikalar arasında ortak konuları tartışmayı, bilgi ve deneyim paylaşmayı, çeşitli konular hakkında ortak duruş sergilemeyi ve gerekli ve mümkün olduğu hallerde ortak eylemler gerçekleştirmeyi hedeflemekte.

Anlaşmanın imzalanması için 20 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da bir tören düzenlendi. Törene IndustriALL, Tekstil, Teksif, Öziplik-İş ve Deriteks temsilcileri katıldı.

Tören öncesinde IndustriALL genel sekreter yardımcıları Jenny Holdcroft ve Kemal Özkan ile IndustriALL tekstil ve hazır giyim sanayii müdürü Christina Hajagos-Clausen ile IndustriALL Türkiye yetkililerinden Şeyda Çelikel’in de katılımıyla bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda sendikamızı Genel Başkanımız Kazım Doğan ve Genel Sekreter Yardımcımız Ergün İşeri temsil etti.

Yapılan değerlendirmelerin ardından anlaşma metni imzaya açıldı. Anlaşma metnini IndustriALL adına Jenny Holdcroft ve Kemal Özkan, TEKSİF Genel Başkanı Nazmi Irgat, Tekstil adına Genel Başkan Kazım Doğan, Öziplik-İş adına Genel Başkan Murat İnanç ve Deriteks adına Genel Başkan Musa Servi imzaladı.

Anlaşma metni şu ana başlıkları içermektedir;

1- Sendikal örgütlenme ve üye kaydına ilişkin temel prensipler

2- Sendikalar arası devamlı diyalog ve uyuşmazlık çözüm süreci

3- Sendikalar arası devamlı diyalog

4- Ortak mutabakata uyulmaması durumunda uygulanacak süreç