İşkolumuzda güçlendiren birlik BAĞIMSIZ-SEN SENDİKAMIZA KATILDI

İşkolumuzda faaliyet gösteren ve binin üzerinde üyesi olan Bağımsız-Sen, 2 Nisan 2017 tarihinde toplanan Olağanüstü Genel Kurulu’nda Sendikamıza katılma kararı aldı.

Bir süre önce genel başkanlar düzeyinde yapılan görüşmelerin ardından, Sendikamız durumu Genel Yönetim Kurulu’nda değerlendirerek, Bağımsız-Sen’e bir davet yazısı gönderdi.

Bağımsız-Sen yönetimi de davetimizi üyeleriyle paylaşarak ve onların görüşü doğrultusunda katılma kararını görüşmek üzere genel kurulunu toplama kararı aldı.

İstanbul, Ataköy’deki İspirtohane Kültür Merkezi’nde yapılan Bağımsız-Sen olağanüstü genel kuruluna çeşitli illerden üyeler katıldı. Genel Kurula ayrıca Tekstil İşçileri Sendikası’nın hayatta kalan son kurucularından Hüdaverdi Talay, Genel Başkanımız Kazım Doğan, Genel Başkan Yardımcımız M. Nuri Toprak, Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz Savaş Testici ve Celal Aslan, Sendikamızın İstanbul’daki işyeri temsilcileri, Temiz Giysi Kampanyası Türkiye Temsilcisi Abdulhalim Demir, İNSEV Başkanı Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan dahil çok sayıda değerli konuk katılarak destek verdi.

Genel Kurul, Bağımsız-Sen Genel Başkanı Asalettin Aslanoğlu’nun konuşmasıyla çalışmalarına başladı. Aslanoğlu açış konuşmasında, Bağımsız-Sen’in kuruluş öyküsünü, yaptıkları çalışmaları ve katılma sürecini özetledi. Ortaya çıkan güç birliğinin, mücadeleyi daha da geliştireceğine inancını belirtti.

Sendikamızın Genel Başkanı Kazım Doğan ise yaptığı konuşmada, yaptıkları görüşmeden itibaren bu birliğin işkolumuzdaki işçiler için önemli bir başarı olacağını ve Sendika olarak birlikten ve güçlerin birleştirilmesinden yana olduklarını belirterek, takdirin Bağımsız-Sen Genel kurulunda olduğunu söyledi.

Kurucularımızdan ve ilk genel sekreterimiz Hüdaverdi Talay, kısa bir konuşma yaparak, bu genel kuruldan duyduğu heyecanı dile getirdi. Talay, geçmişten örnekler vererek Sendikal mücadelenin zorluklarına rağmen yürekten inanan işçilerin başarıya ulaşabileceklerini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun genel kurula gönderdiği mesaj Asalettin Aslanoğlu tarafından okundu. Beko mesajında şunları ifade etti: İşkolunda birlik için gösterdiğiniz iradenin işçi sınıfına güç katacağının bilinciyle genel kurulunuzun hayırlı olmasını diliyorum.”

Temiz Giysi Kampanyası’ndan Abdullahim Demir, tekstil işkolunda çalışan işçilerin yaşam ve çalışma koşullarındaki zorlukları bildiklerini, bunları önlemek için her alanda çalıştıklarını söyledi. Bir işçinin inanırsa ve uğraşırsa neleri yapabileceğinin canlı tanığı olduğunu hatırlatarak, bir kot kumlama işçisi iken bugün OECD’de Türkiye’ye işçi olarak temsil eden birisi olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, kısa konuşmasında bu adımın çok önemli olduğunu ve başarıya ulaşacağına inandığını vurgulayarak, işçiler arasındaki bölünmelerin yanlışlığına değindi.

Kanser nedeniyle vefat eden Bağımsız-Sen Denetim Kurulu üyesi Şafak İlgen’i anmak üzere kısa bir film gösteriminin de yapıldığı genel kurulda, çeşitli işyerlerinden işçiler, yaşadıkları deneyimleri aktararak mücadele kararlılıklarını dile getirdiler.

Konuşmaların ardından gündemin tek maddesi olan Bağımsız-Sen’in Tekstil İşçileri Sendikası’na katılma önergesi okundu ve oylamaya konuldu. Açık yapılan oylamada katılma önergesi oy birliği ile kabul edildi.

Asalettin Aslanoğlu ve Kazım Doğan oylamaya katılan ve karar veren tüm üyeleri kutladılar ve teşekkür ettiler. Kararın açıklanması katılımcılarca ayakta alkışlandı.

Genel Kurul oylamanın ardından sona erdi.