İşçinin hak talebine cop ve biber gazı

DİSK ve SGBP’nin Meclis önündeki basın toplantısına polisler müdahale etti. İşçiler coplandı, biber gazıyla saldırıya uğradı.

Mecliste görüşülmekte olan “Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı”nı protesto etmek üzere DİSK üyesi sendikalar ile Türk-İş içindeki Sendikal Güç Birliği Platformu üyesi sendikalar ortak bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

9 Ekim 2012 tarihinde DİSK üyesi sendikalar Genel-İş’in Sıhhıye’deki şubeler binası önünde toplandı. Aynı saatlerde SGBP üyeleri de Türk-İş’in Kızılay’daki binası önünde bir araya geldi.

DİSK korteji Türk-İş binasına giderek, burada her iki grup birleşti ve birlikte TBMM’nin Akay’daki kapısının önüne geldi.

Çok sayıda işçinin katıldığı yürüyüş sırasında yasa tasarısına ve hükümete, tasarıyı destekleyen konfederasyon ve kuruluşlara karşı tepkilerin dile getirildiği sloganlar atıldı.

İşçilerin önünü kesen polisler, basın açıklamasını engellemek amacıyla 4 kez müdahale etti. Birçok işçi ve sendika yöneticisi yaralandı, bazıları ise solunum yetmezliği çekerek kısa süreli baygınlık yaşadı.

Sendikalara destek için gelen CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ise yüzüne sıkılan gaz nedeniyle İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi e Ankara Milletvekili İzzet Çetin tarafından hastaneye kaldırıldı.

Polisin saldırısına karşı yılgınlık göstermeden direnen DİSK ve SGBP üyeleri,”Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla karşılık verdi.

Saldırının ardından DİSK Genel Başkanı Erol Ekici yaptığı açıklamada; 12 Eylül hukuku ile oluşturulan bir yasayı istemiyoruz. TOBB ve Hakİş ile yapılan ittifakı ihanet olarak sayıyoruz” dedi. SGBP Dönem Sözcüsü Tümtis Genel Başkanı Kenan Öztürk ise demokratik hakkımızı kullanarak yasaya olan tepkimizi göstermek istedik, ama AKP’nin ileri demokrasisinden bir kere daha gaz ve cop olarak nasiplerini aldıklarını söyledi.

9-Ekim-TBMM-eylemi

9-Ekim-TBMM-eylemi-2

 

Fotoğraflar Aydınlık gazetesinden alınmıştır.