İşçiler, önderleri Kemal Türkler’i unutmadı

22 Temmuz 1980 tarihinde İstanbul Merter’deki evinin önünde uğradığı suikastle hayatını kaybeden kurucu Genel Başkanımız, unutulmaz işçi önderi Kemal Türkler, DİSK üyeleri ve ailesi tarafından Topkapı Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Anmaya Türkler ailesi, DİSK ve üye sendikaların yöneticileri, DİSK eski Genel Başkanları, Türkler’in eski çalışma arkadaşları, siyasi parti ve çeşitli kuruluşların temsilcileri ile sendikaların işyeri temsilcileri katıldı. Törende sendikamızı Genel Başkan Kazım Doğan temsil etti.

Mezarlık kapısından Türkler’in kabrine kadar yapılan yürüyüşün ardından DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca’nın çağrısıyla saygı duruşu gerçekleştirildi.

Nilgün Türkler Soydan, Türkler ailesi adına yaptığı konuşmada “Bugün bir ölüm yıldönümünü anmak için toplanmış olsak da umut dolu günlerdeyiz” diyerek, birlik ve dayanışma geleneğinin bozulmadan yol alınması gerektiğini söyledi.

Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türkler’in mirasından ödün vermeden mücadeleye devam ettiklerini; örgütlenmelerinin önüne çıkan engelleri birer birer aştıklarını, grev yasaklarını tanımadıklarını belirtti.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise yaptığı konuşmada her türlü bedele rağmen eşitlik, özgürlük, demokrasi ve emeğin hakları mücadelesinin sürdüğünü belirterek bu süreçte daha fazla çalışmak, daha uyanık olmak ve zamanın akışını hızlandırmak gerektiğini vurguladı.

Türkler’i anma töreni, Ezik Ozan’ın Kemal Türkler anısına yazdığı şiiri okuması ve Türkler’in mezarına karanfil bırakılması ile sonlandırıldı.

Katılımcılar daha sonra 25 Temmuz 2015’de yaşamını yitiren Kemal Türkler’in sevgili eşi Sebahat Türkler’in mezarını da ziyaret etti.

(Kaynak: disk.org.tr)