İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN İLKİ GERÇEKLEŞTİ

Sendikamızın düzenlediği ve DİSK ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da desteklediği “İşyeri Temsilcilerine Yönelik İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitimleri” projesi uygulanmaya başlandı.
Proje kapsamındaki ilk etap Çerkezköy’de, 9 Ekim 2020 tarihinde başladı. Bu toplantıya Trakya bölgesindeki işyerlerinden işyeri temsilcilerimiz katıldı.
Toplantımızın açılışında Genel Başkanımız ve DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kazım Doğan, DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Genel Sekreterimiz Celal Aslan, Genel Yönetim Kurulu üyemiz Savaş Testici ve DİSK İSİG Dairesi Müdürü Tevfik Güneş de yer aldı.
Genel Başkanımız Doğan, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Seyit Aslan ve Genel Sekreterimiz Aslan yaptıkları konuşmalar ile içinde bulunduğumuz süreçte işçi sağlığı ve iş güvenliğinin, işyeri temsilcilerinin artan yükümlülüklerinin önemine değindiler.
İşçi sağlığı ve iş güvenliği eğitim toplantısında uzmanlar tarafından ana başlıklarıyla şu sunumlar yapıldı;
Av. Dilara Doğan; İç hukukumuzda işçi sağlığı ve iş güvenliği.
Sendikamızın Eğitim uzmanı Gizem Salman; İşyeri İSG kurullarının oluşumu ve temsilcilerin görevleri.
İş Güvenliği Uzmanı Mahmut Çetin; acil durum kriz yönetimi yöntemleri.
Dr. Yakup Örs; Covid-19 küresel salgını, bulaşma yolları ve korunma yöntemleri.
İş Güvenliği Uzmanı Hacer Açıkel; Tekstil ve hazır giyim sektörlerinde İSİG uygulamaları.
Sunumların tamamlanmasının ardından yapılan eğitime ilişkin test uygulaması ve eğitim değerlendirme oturumları ile birinci etap tamamlandı.
Katılımcılara birer sertifika verilerek toplantı sonlandırıldı.