İşçi sağlığı ve iş güvenliği amatör eğitimci eğitimi gerçekleştirildi

disktekstil

Ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda sendikalı işçilere yönelik Almanya Sendikalar Konfederasyonu DGB’nin desteği ile DİSK Tekstil, Birleşik Metal-İş, Sosyal-İş, Dev Sağlık-İş, Enerji-Sen’in ve Tez Koop İş Sendikasının birlikte örgütlediği eğitim projesinin ilk eğitim çalışması gerçekleştirildi.

17-21 Mart 2014 tarihlerinde Gönen’de Birleşik Metal İş’in Kemal Türkler Tesislerinde gerçekleşen eğitimin amacı işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda amatör eğitimci yetiştirmektir. Bu eğitim çalışmasına katılan işçiler 3 yıl süresince yılda 2 sefer 1’er haftalık eğitimleri tamamlayacaklar, eğitimler arasında kendilerine verilen görevleri yerine getirecekler, sendikalarının örgütlü olduğu işyerlerinde bu alandaki gelişmeleri takip ve tespit edecekler ve örgütlenme çalışması yapılan yerlerde ise işçilere konu üzerine eğitim verecekler.

Eğitime sendikamızın Bursa, Adana, İstanbul, Edirne ve Çerkezköy şubelerinden üyelerimiz katılmışlardır. Sendikamız işçi sağlığı ve iş güvenliğinin en çok ihmal edilen, iş kazalarının ve iş cinayetlerinin en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Türkiye’de, işyerlerinde gerekli önlemlerin alınması ve işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sendikal mücadeledeki öneminin geliştirilmesi açısından bu projeye önem vermektedir.