İnteks’te anlaşma

Çerkezköy’de sendikamızın yetki aldığı İnteks işyerinde 21 Ocak günü 6 üyemiz işten çıkarılmış ve bunun üzerine üyelerimiz direnişe başlamıştı.

Sorunu çözmek açısından sendikamız yetkilileri 23 Ocak günü İnteks işvereni ve yönetimiyle bir araya gelip meseleyi ele almışlar ve bir anlaşmaya varmışlardır. Görüşmeye İspanyol İnditex yetkilileri ve IndustriALL Küresel Sendika temsilcisi de katılmıştır.

Buna göre işten çıkarılan üyelerimizin işe girişi yapılarak kendileri ücretli izne çıkarılmıştır. Fabrika içindeki idari düzenlemelerin toplu iş sözleşmesi sürecinde sendikanın da bilgisi dahilinde yapılması konusunda uzlaşılmıştır.

İnteks yetkililerinin sendikal yetki itirazlarını çekmesi ve toplu iş sözleşmesi sürecinin başlaması için bir yol haritası belirlenmiştir. Bu konuda diyalog devam edecektir.

24 Ocak 2014 günü fabrika içinde işçileri ziyaret eden sendikamız Çerkezköy Temsilcisi Celal Arslan ve Örgütlenme ve Uluslararası İlişkiler Daire Müdürü Emre Eren Korkmaz anlaşma konusunda işçileri bilgilendirmiş, işten ayrılanların işe geri kabul edildiklerini, yetki itirazının çekilip toplusözleşme masasına oturulacağını izah etmiştir. Üyelerimiz bunu memnuniyetle ve coşkuyla karşılamıştır.