İnteks işçilerinden eylem

Çerkezköy’de İnteks işyerinde sendikamıza üye olan 6 işçinin 21 Ocak’ta işten çıkarılması üzerine başlayan direnişin 2. Günü olan 22 Ocak 2014 Çarşamba günü fabrika önünde sendikamız basın açıklaması gerçekleştirdi.

16 vardiyası çıkışında fabrika önünde toplanan İnteks işçilerine, gece vardiyasından gelen İnteks işçileri, sendikamızın örgütlü olduğu Hena fabrikasından üyelerimiz, Lastik İş ve Petrol İş Sendikalarına üye çevre fabrikalardan işçiler ve CHP Çerkezköy Belediye Başkan Adayı Vahap Akay katılarak destek verdiler.

Yaklaşık 200 işçinin katıldığı eylemde yolu kapatan işçiler sloganlarla İnteks’te işten çıkarılan işçilerin işe geri alınmasını ve sendikal mücadelenin engellenemeyeceğini belirttiler.

Kitleye açıklama yapan Sendikamızın Çerkezköy Temsilcisi Celal Arslan İnteks işçilerinin bir bütün olarak DİSK Tekstil’de birleştiğini, sendikamızın yetkili sendika olduğunu belirterek İnteks işverenine yetki itirazını geri çekmesi ve haksız yere işten çıkartılan 6 üyemizin işe geri alınması çağrısında bulundu. Arslan daralma iddiasının bahane olduğunu, sendikamızın tüm işçileri temsil ettiğini, fabrikaya ve çalışanlara dair gelişmelerde artık sendikaya danışılması gerektiğini açıklayarak işvereni toplusözleşme masasına oturmaya davet etti.

Eylemin fotoğraflarını paylaşacağız.