Inteks işçilerinden eylem: yetki itirazını geri çek

Çerkezköy’deki Inteks işyerinde DİSK Tekstil İşçileri Sendikasında birleşen işçiler Çalışma Bakanlığının verdiği yetki belgesine itiraz eden Inteks yönetimini 19 Aralık 2013 günü 16 vardiyası sonrasında basın açıklaması yaparak uyardılar ve işverene itirazını geri çekip kendilerini temsil eden sendikalarıyla masaya oturma çağrısında bulundular.

inteks1

16 vardiyasına giden işçilerin servislerden inip sendikamızın temsilcilerini selamlamasının ardından 16 vardiyasından çıkan Inteks işçileri servislere binmeme eylemi gerçekleştirdiler ve fabrikanın önünde açıklamaya katıldılar.

DİSK Tekstil İşçileri Sendikamızın pankartının açıldığı açıklamaya sendikamızın örgütlü olduğu Henateks ve Yalçın&Eda işyerlerindeki üyelerimiz de kitlesel olarak katıldılar.

inteks 3

Sendikamız Çerkezköy Temsilcisi Celal Arslan işçilere yaptığı konuşmada Inteks işçilerinin uzun bir mücadele sonucunda sendikamızda örgütlendiğini, Bakanlığın sendikamıza yetki verdiğini ve bunu yargıya taşıyarak süreci uzatmanın işyerinde gerginliğin dışında hiçbir anlamının olmayacağını belirtti. Inteks işçilerinin kararını verdiğini belirten Arslan buna saygı gösterilmesini ve toplu iş sözleşmesi masasına en kısa sürede oturulmasını, karşılıklı hak ve sorumlulukların netleştirilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Arslan’ın ardından söz alan Sendikamızın Örgütlenme ve Uluslararası İlişkiler Daire Müdürü Emre Eren Korkmaz da uzun süre sabırla ve kararlılıkla Inteks işçilerinin sendikamıza üye olduğunu ve Bakanlığın yetki verdiğini anlattı. İşverene tanınan yetki itirazının ancak somut bir delil olması halinde kullanılmasının bir hak olduğunu, ancak ülkemizde işverenlerin yetki itirazını sendikadan kurtulma amaçlı bir süre elde etme için değerlendirdiğini belirtti.

inteks4

Bugün Inteks işçilerinin bir bütün olarak, kararlılıkla fabrikanın önünde eyleme katıldığını belirten Korkmaz Inteks işçilerinin iradesini net şekilde gösterdiğini ve artık hiçbir tartışma ve şüphenin kalmadığını dile getirdi. Korkmaz Inteks işvereninin yetki itirazında ısrar etmesi halinde sendikamızın işçilerin temel hakkı olan örgütlenme ve toplu pazarlık hakkını korumak için eylemlerini büyüterek sürdüreceğini belirtti ve işverene itirazı geri çekip toplu pazarlık masasına oturma çağrısında bulundu. Sendikamızın üretimden, sanayiden yana bir politikasının olduğunu, benzeri fabrikalarda imzalanan toplusözleşmeleri baz alarak, tarafların taleplerine ve gerçekliğine uygun bir sözleşmeyi imzalamaya davet etti.

Açıklama sırasında üyelerimiz “Inteks’e sendika girecek, başka yolu yok”, “Sendika hakkımız engellemez” sloganları atıldı.

inteks 5