İNSANLIK KATLEDİLDİ, HALKIMIZIN BAŞI SAĞOLSUN!

disktekst

İnsanlık katledildi, halkımızın başı sağolsun!..

Ankara’da barış talebini dile getirmek isteyenlere bombalı saldırı yapıldı.

İlk açıklamaya göre 86 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği saldırıda, onlarca yaralının durumu kayıpların sayısı konusunda endişeleri de artırıyor.

Genel Başkanımız Doğan; acımız büyük, tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

DİSK, KESK, TMMMOB ve TTB tarafından 10 Ekim, Cumartesi günü düzenlenen “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine katılmak için çeşitli kentlerden gelenler Ankara Garı önünde toplanmaya başlamıştır.

Yüzlerce kişinin bir arada olduğu bölgede tanıkların anlatımlarına göre çok kısa aralıklarla iki bomba patlamıştır. Resmi açıklamalarda olay yerinde 62, hastahanelerde ise 24 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmiştir.

Hastanelerde tedavi gören 186 kişi içinde durumu ağır olanlar can kaybı endişesini artırmaktadır.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, olayın hemen ardından, miting için toplananlara dağılmaları çağrısı yapmış ve mitingin iptal edildiğini duyurmuştur.

Tanıklar bombaların siyasi parti ve grupların, özellikle HDP’lilerin bulunduğu bir noktada patlatıldığına dikkat çekmişlerdir. DİSK ve bağlı sendikalarımızdan can kaybı veya yaralı olmadığı söylenmektedir.

Olayın sonrasında durumu değerlendiren DİSK Yönetim Kurulu bir açıklama yapmıştır. Barış bir kere daha katledildi başlığıyla yapılan açıklamada; “Saltanatlarını südürmek isteyenler Diyarbakır ve Suruç’un ardından bir kez daha katliam yaparak savaşa inat barış isteyenlerin Ankara’da katıldığı ‘Emek, Barış ve Demokrasi’ mitingini kana buladılar” denilmiştir.

Barışı katledip, barış isteyenleri kana bulayanların, bu ülkenin aydınlık geleceğini bombalayanların er ya da geç hesap verecekleri vurgulanan açıklamada şu görüşlere yer verilmiştir: “Savaş isteyenler, katliam ve cinayetleri yaygınlaştıranlar şunu çok iyi bilsinler ki, son kişi kalana kadar barış ve demokrasi mücadelesini sürdüreceğiz. Bu onların son çırpınışları olacaktır.”

Tekstil İşçileri Sendikası Genek Başkanı Kazım Doğan, olayın ardından şu açıklamayı yapmıştır: “Bu insanlığın kıyımıdır. Acıdan söyleyecek söz bulamıyoruz. Anlatılacak, anlaşılacak bir şey değil. Son seçimden sonra her şey değişti. Türkiye savaş alanına dönüştürüldü. Birileri çıkıp açıklamalı. 86 vatandaşımız can vermiş, İçişleri Bakanı güvenlik zaafiyeti yok diyor. Acımız büyük, tüm halkımıza başsağlığı, ailelerine sabır diliyoruz. Yaralıların bir an önce sağlığına kavuşmalarını umut ediyoruz. Bu saldırının akıbetinin de diğerleri gibi olmaması için herkesi takipçi olmaya devet ediyoruz.”