IndustriALL yaşam ücreti için yeni bir anlaşma imzaladı

Uzun süreden beri devam eden görüşmelerin sonucunda, işkolumuzdaki küresel boyutlu bir sorun olan düşük ücretlere yönelik yeni bir adım atıldı.

Üyesi olduğumuz Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (IndustriALL Global Union) ile işkolumuzda faaliyet yürüten 17 küresel marka arasında kısa adı ACT olan Aksiyon, İşbirliği, Dönüşüm anlaşması imzalanarak yürürlüğe girdi.

Hali hazırda Türkiye ve Kamboçya’da pilot uygulamalarına başlanan anlaşma “küresel markalar, perakendeciler ve sendikaların hazır giyim ve tekstil sektörünü dönüştürmek ve satın alma uygulamalarıyla da bağlı olarak sektörel toplu sözleşme aracılığıyla yaşam ücretine ulaşmak” amacıyla imzalandı.

ACT’ın Türkiye’deki taraflarına tanıtımı için 20 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da bir toplantı düzenlendi. ACT Sorumlu Müdürü Dr. Frank Hoffer başkanlığındaki toplantıya IndustriALL adına Jenny Holdcroft, Kemal Özkan, Christina Erika Hajagos-Clausen, Sendikamız adına Genel Başkanımız Kazım Doğan ve Genel Sekreter Yardımcımız Ergün İşeri, TEKSİF, Öziplik-İş, Deriteks genel başkan ve yöneticileri ile 17 küresel markanız küresel ve Türkiye bölge temsilcileri katıldı.

ACT yönetim kurulu ikisi IndustriALL ikisi ise marka temsilcilerinden oluşmakta.

ACT tarafından yayınlanan tanıtım bülteninde ACT’ın neden gerekli olduğu şu şekilde ifade edilmektedir:

“Asgari ücret mekanizmalarının, ücretleri yaşam ücreti standartlarına yükseltmede yetersiz olduğu kanıtlanmıştır. ACT, asgari ücret mekanizmasının üzerine inşa edilen, yaşam ücretine ulaşmayı sağlayan, işçiler ve işverenlerin birlikte müzakere edeceği sektörel toplu sözleşmeler oluşturmak için çalışacaktır.”

ACT üyelerinin üzerinde anlaştıkları ilkeler şunlardır:

  • Küresel tedarik zincirindeki tüm katılımcıların, sendikalaşma ve toplu sözleşme özgürlüğüne ve yaşam ücretine ulaşmak için sorumluluklarını yerine getirecekleri ortak bir yaklaşıma ihtiyaç vardır.
  • Yaşam ücreti, ulusal ve sektörel düzeyde işveren, işçiler ve temsilcileri arasında mutabık kalınacak toplu sözleşme ile sağlanmalıdır.
  • Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmeleri gereğince işçiler sendikalaşma ve toplu sözleşme haklarını özgürce kullanabilmelidir.

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi için tıklayınız: https://actonlivingwages.com/country-activities/?lang=tr